W Beskidach powstaną nowe rezerwaty przyrody? Te obszary mogą znaleźć się pod ochroną

Małopolska zyska cztery nowe rezerwaty przyrody? Mogą one powstać w ramach inicjatywy "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych". Według planów, ochroną mają zostać objęte obszary położone na terenach Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Ich powierzchnia wynosi łącznie ponad 207 ha.

Małopolska. Na terenie Beskidu Niskiego i Sądeckiego mają powstać nowe rezerwaty przyrody
Małopolska. Na terenie Beskidu Niskiego i Sądeckiego mają powstać nowe rezerwaty przyrody123RF/PICSEL

Na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. Z całej Polski - po analizie walorów przyrodniczych - napłynęło ponad 200 propozycji. Czy nowe rezerwaty przyrody zyska również Małopolska? Okaże się już niebawem. Jeszcze tylko do 8 września można składać ewentualne uwagi czy opinie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie

W Beskidach powstaną cztery nowe rezerwaty?

W Małopolsce nadleśnictwa złożyły cztery wnioski o wyznaczenie rezerwatów - trzy z nich są zlokalizowane w powiecie gorlickim, a jeden w powiecie nowosądeckim. Chodzi o Kozie Żebro, Markowiec-Gródek, górę Chełm i Cisy w Wyskitnej.

- To zielone perełki. Obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. - Projektowane nowe rezerwaty mają łącznie powierzchnię ponad 207 ha - poinformował.

Istnieje szansa, że rezerwaty powstaną jeszcze w tym roku. Ich wyznaczaniem zajmują się regionalni dyrektorzy ochrony środowiska na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Obecnie w krakowskim RDOŚ trwają prace nad przygotowaniem projektów wyznaczających poszczególne tereny objęte ochroną.

Małopolska. Oto obszary, które mogą trafić pod ochronę

Największym z planowanych rezerwatów jest Kozie Żebro - jego powierzchnia wynosi niemal 100 ha.

- Jest on zlokalizowany z gminie Uście Gorlickie. Celem ochrony jest w jego przypadku zachowanie lasów o charakterze naturalnym położonych w masywie Koziego Żebra, wraz z całą ich biologiczną różnorodnością, swoistą dla zachodniej części Beskidu Niskiego - mówił podczas konferencji prasowej dr inż. Piotr Kempf, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Zgodnie z projektem, ochroną mają zostać objęte północno-wschodnie i południowo-zachodnie stoki masywu znajdującego się w Beskidzie Niskim. Na terenie Koziego Żebra znajdują się dobrze zachowane zbiorowiska buczyny karpackiej. Stwierdzono tu również występowanie kilkunastu gatunków chrząszczy, grzybów i porostów, które są tzw. reliktami puszczańskimi.

Kolejny planowany rezerwat również ma powstać w gminie Uście Gorlickie. Markowiec-Gródek ma mieć łącznie ponad 66 ha. Projekt obejmuje grzbiety i stoki Markowca i Gródka. Na tym obszarze również znajdują się dobrze zachowane zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej, jak i relikty puszczańskie. Jak podkreśla Piotr Kempf, jest to "miejsce niewykorzystywane przez człowieka, w którym przyrodniczy czas się zatrzymał".

Gmina Uście Gorlickie ma szansę zyskać dwa nowe rezerwaty przyrody
Gmina Uście Gorlickie ma szansę zyskać dwa nowe rezerwaty przyrodyTravelPhoto / ForumAgencja FORUM

Planowany rezerwat na górze Chełm, położonej w gminie Ropa, ma mieć ponad 36 ha powierzchni. Ochroną mają zostać objęte północno-wschodnie stoki masywu znajdującego się w Górach Grybowskich. Występują tu płaty zbiorowiska roślinnego jaworzyny z języcznikiem, które jest równocześnie siedliskiem Natura 2000 (9180-2). Wspomniany języcznik zwyczajny to gatunek paproci objęty ścisłą ochroną.

Z kolei planowany na terenie gminy Grybów rezerwat Cisy w Wyskitnej ma mieć ponad 5 ha powierzchni. Obejmie fragment lasu znajdującego się na skraju leśnego kompleksu Maślanej Góry w Górach Grybowskich. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, rezerwat obejmuje grunty zakupione przez Lasy Państwowe od właścicieli prywatnych w ramach projektu "Ochrona cisa pospolitego na terenie jednostek RDLP w Krakowie".

Na wspomnianym obszarze występuje populacja ponad 1000 osobników cisa pospolitego, objętego ochroną gatunkową. Obszar rezerwatu porasta wielowiekowa jedlina, w której rośnie cis pospolity oraz gatunki liściaste z przewagą dębu. Na terenie planowanego rezerwatu rośnie niemal 200 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilkanaście gatunków zagrożonych i objętych ochroną gatunkową.

-  W przypadku rezerwatu Cisy w Wyskitnej chodzi nam o zachowanie naturalnego stanowiska cisa pospolitego. Z kolei rezerwat Góra Chełm chcemy stworzyć, aby zachować zbiorowiska jaworzyny z języcznikiem zwyczajnym oraz wychodnie skalne. To cenne zasoby przyrodnicze, które chcemy chronić w jak najszerszym zakresie - zwraca uwagę dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Zobacz też: 

Obecnie na terenie Małopolski znajduje się 86 rezerwatów przyrody
Obecnie na terenie Małopolski znajduje się 86 rezerwatów przyrody 123RF/PICSEL

Rezerwaty przyrody w Małopolsce. Te miejsca już są chronione

Obecnie na terenie województwa małopolskiego znajduje się 86 rezerwatów przyrody - to niemal 35 km2 obszarów chronionych. Większość z nich to rezerwaty poniżej 10 ha lub o powierzchni 10-100 ha. Rezerwatów mających więcej niż 100 ha jest siedem.

Ostatni z utworzonych rezerwatów to Góra Stołowa im. Ryszarda Malika. Powstał w 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Olkusz. Wcześniej utworzone rezerwaty to Mogielica (2011 rok) na terenie Nadleśnictwa Limanowa oraz Pazurek (2008 rok) na terenie Nadleśnictwa Olkusz.

***

Źródło: malopolska.uw.gov.pl/serwis prasowy

Jezioro Mścin. Nowy rezerwat przyrody w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas