Babia Góra. Pracownicy parku narodowego apelują do turystów: "Powstrzymajcie się"

Niegdyś służyły jako drogowskazy, teraz najczęściej służą jako komunikat: „tu byłem”. Chodzi o kamienne kopczyki, które turyści tak chętnie stawiają w górach. Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego wystosowali apel, w którym piszą, że „zaburzają one naturalny krajobraz” i zaznaczają, teren parku to miejsce, w którym natura powinna zostać nietknięta.

Babia Góra jest licznie odwiedzana przez turystów. Pracownicy parku narodowego wystosowali apel
Babia Góra jest licznie odwiedzana przez turystów. Pracownicy parku narodowego wystosowali apelAlbin Marciniak/East NewsEast News

"Kamienne formy w Parku - Naruszona Harmonia Natury" - tymi słowami rozpoczęli swój komunikat pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Pod lupę wzięli układane przez turystów na grani Babiej Góry kamienne kopczyki. Jak poinformowali we wpisie, powstają one poza wyznaczonym szlakiem, gdzie obowiązuje zakaz ingerencji w przyrodę.

Babia Góra. Turyści robią to nagminnie, pracownicy parku narodowego apelują

- Takie kamienne "posągi" czy "kopce" wyglądają może ciekawie, ale ich tworzenie zaburza naturalny krajobraz. Niszczenie siedlisk - miejsc bytowania, a tym samym stanowisk wielu organizmów w tym owadów, grzybów, mchów, porostów, roślin, ptaków poprzez zabieranie z naturalnych siedlisk mniejszych czy większych fragmentów skał prowadzi do zagrożenia tych gatunków. Babiogórski Park Narodowy to miejsce, gdzie natura powinna pozostać nietknięta - napisali.

- Apelujemy do wszystkich odwiedzających, aby powstrzymali się od ingerencji w przyrodę. Tego typu działania nie tylko zmieniają naturalne piękno krajobrazu, ale także mogą naruszać równowagę ekologiczną. Prosimy o poszanowanie naszego wspólnego dziedzictwa naturalnego. Razem dbajmy o zachowanie naturalnego piękna Babiogórskiego Parku Narodowego! - podsumowali swój wpis.

Babia Góra jest nazywana Królową Beskidów
Babia Góra jest nazywana Królową BeskidówAlbin Marciniak/East NewsEast News

Zdania internautów są jednak podzielone.

"Nareszcie! Cieszę się, że ktoś o tym napisał głośno, bo jak mnie te kamienne kopczyki irytują to nie macie pojęcia", "Wszędzie pełno tych kopczyków niestety", "Dziwna "moda" na takie kamienne kopczyki nastała. To samo na Czerwonych Wierchach w Tatrach, na Krzesanicy, a ostatnio również gdzieś w Beskidzie Śląskim to widziałam. Po co, na co to" - brzmi część komentarzy.

Jedna z osób stwierdziła natomiast: "Wolę takie kopczyki niż porozrzucane puszki po napojach i inne śmieci (...). Kopczyki to nowa moda, która z nami zostanie na długo i która za kilka lat zamieni się w tradycję, którą tylko marudy będą kwestionować".

"Tu byłem", czyli skąd te kamienne kopczyki?

Kamienne kopczyki od kilku lat stają się coraz popularniejsze. Jak zwraca uwagę Portal Tatrzański, tradycja ich ustawiania jest stara i dotyczy pasm górskich niemal na całym świecie. Ich pierwotnym zadaniem jest wskazywanie drogi np. na trudnym terenie.

- Dziś w bardzo zróżnicowany sposób interpretuje się ich lokalizację, a zwyczaj stawiania kopczyków nie ma już jednoznacznego przeznaczenia. Część osób układa kamienne kopce na szczycie, żeby przekazywać ma komunikat "tu byłem" (niektórzy dokładają do głównego kopczyka mały kamień) - czytamy na stronie portaltatrzanski.pl.

- Niebezpieczeństwo zaczyna się jednak w momencie, gdzie interpretacja ustawienia kopczyków jest skrajnie różna. Ci, którzy liczą na nieomylność "szlaków kopczykowych", mogą mocno się zawieść. Przypadkowo stawiane kopczyki, w innej niż znakowanie dróg intencji, może wprowadzić w błąd, wiodąc na drogi dwójkowe lub jeszcze trudniejsze, a także, niestety na tzw. manowce - zwraca uwagę portaltatrzanski.pl.

Babia Góra: Królowa Beskidów

Babiogórski Park Narodowy jest każdego roku odwiedzany przez ponad 100 tys. turystów. Został utworzony w 1954 roku w celu ochrony i zachowania różnorodności biologicznej, tworów przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych Babiej Góry.

Babia Góra, określana mianem Królowej Beskidów, to masyw górski w Paśmie Babiogórskim, należącym do Beskidu Żywieckiego. To najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich (słow. Oravské Beskydy) mający wysokość 1724 m, zaliczany do Korony Gór Polski. Góra słynie ze zmiennej pogody, dlatego często była nazywana Matką Niepogód czy Kapryśnicą. Mieszkańcy Orawy określają ją z kolei mianem Orawskiej Świętej Góry.
 
Zobacz też: Babia Góra. Najbardziej przeklęte miejsce w Polsce?

Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich
Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich

***

Źródło: facebook.com/BabiogorskiParkNarodowy, portaltatrzanski.pl

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas