W ciąży na urlop

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas na wyjazd na wakacje. Już nie denerwujesz się tak, jak przez pierwsze miesiące i możesz spokojnie odpoczywać przed czekającym Cię porodem.

Jak spędzić urlop w ciąży
Jak spędzić urlop w ciążyINTERIA.PL

Podczas ciąży niewskazane są podróże do krajów egzotycznych oraz męczące wycieczki objazdowe. Jeśli góry, to tylko te z niedużą różnicą wzniesień i łagodnym klimatem. Zanim wybierzesz się w podróż, skontaktuj się ze swoim lekarzem i weź od niego numer telefonu, pod który będziesz mogła zawsze zadzwonić w razie wątpliwości czy dolegliwości. W drogę weź koniecznie ze sobą swoją kartę ciąży.

Kiedy podróże są niewskazane:
- przy ciąży mnogiej
- gdy podczas poprzedniej ciąży wystąpiły problemy
- gdy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu
- przy wysokim ciśnieniu tętniczym
- w przypadku wystąpienia częstych upławów lub krwawienia w pierwszym trymestrze
- przy ciąży wysokiego ryzyka z innego powodu.

Czym jechać?

Z podróży samolotem lepiej zrezygnować w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Podczas startu i lądowania dochodzi do gwałtownych wahań ciśnienia. Może to spowodować poronienie lub przedwczesny poród. W pociągu można zmienić pozycję, pochodzić, wyprostować nogi. Decudyjąc się na pociąg, warto wybrać wygodniejszą klasę, a nocą - miejsce sypialne. Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, nie przyjmuj na własną rękę powszechnie stosowanego aviomarinu. Wybór środka przeciwwymiotnego skonsultuj z lekarzem.

Pływanie

Z letnich sportów najbardziej wskazane podczas ciąży jest pływanie, na które warto znaleźć czas podczas urlopu. Kąpiel w morzu przynosi ciężarnej wiele korzyści. Delikatnie masuje ciało ruchem fal, a substancje zawarte w morskiej wodzie pielęgnują skórę. Woda morska przynosi odprężenie, zanurzony w niej organizm oczyszcza się poprzez skórę ze zbędnych produktów przemiany materii.

Opalanie

Będąc w ciąży, nie musisz całkowicie rezygnować z kąpieli słonecznych. Musisz jednak zachować szczególne środki ostrożności.

Przede wszystkim unikaj przegrzania i stopniowo przyzwyczajaj organizm do słońca. Wysoka temperatura może bowiem spowodować skurcze macicy prowadzące do poronienia. Najlepiej przebywać w miejscach raczej zacienionych. Zamiast nieruchomego leżenia na kocu czy leżaku wybierz spacer. Zakładaj przy tym lekką, bawełnianą odzież i nakrycie głowy. Stosuj kosmetyki z filtrami ochronnymi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas