W Polsce cieplej niż w Hiszpanii. To prawdziwa anomalia pogodowa

W ostatnich dniach czuć zbliżającą się wiosnę. Jak się okazuje, nie wszędzie pojawiają się oznaki nadchodzących ciepłych dni. Hiszpania stoi pod znakiem zimowej pogody. Wszystko przez napływ chłodnego powietrza. To właśnie ono sprawi, że nad Wisłą będzie o wiele cieplej niż na Półwyspie Iberyjskim.

Jaka będzie pogoda w tym tygodniu?
Jaka będzie pogoda w tym tygodniu?ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWSEast News

Pogoda zaskakuje. Hiszpanię ogarnęła zima

Jak się okazuje, Półwysep Iberyjski ogarnął chłód, co nie jest normalne dla tamtych rejonów. Temperatura znacznie spadła, a termometry wskazują nawet o kilka stopni mniej, niż zapowiada norma dla tego okresu w roku.

Zima zaatakowała m.in. północno-zachodnią część kraju. Oprócz tego w weekend pojawiły się ostrzeżenia przed sztormem. W górach nie zabrakło obfitych opadów śniegu. Nadchodzące dni również będą chłodniejsze. Obecnie w kilku regionach Hiszpanii obowiązują ostrzeżenia przed burzami śnieżnymi.

Pogoda na 26 lutego wskazuje, że w poniedziałek w Madrycie będzie maksymalnie 11 st. C. W tym czasie w Warszawie termometry wskażą nawet o cztery stopnie więcej.

Hiszpania mierzy się z napływem chłodnego powietrza
Hiszpania mierzy się z napływem chłodnego powietrza123RF/PICSEL

Jaka pogoda będzie w Polsce?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w bieżącym tygodniu sporo będzie zależało od niżu przemieszczającego się znad Francji nad Morze Śródziemne. Wschodnia Polska odczuje również wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. W środę da się odczuć napływ ciepłego powietrza. Jedynie w północnej części kraju będzie chłodno.

Synoptycy podają, że w poniedziałek termometry wskażą maksymalnie od 11 do 15 st. C. Na północy kraju będzie nieco chłodniej - od 6 do 10 st. C. "We wtorek temperatura maksymalna od 10 st. C. do 15 st. C., na Podkarpaciu i w Małopolsce cieplej 16-17 st. C., a na Pomorzu chłodniej od 5 st. C. do 7 st. C" - czytamy w facebookowym poście IMGW.

W środę w północnej i zachodniej części kraju będzie od 5 do 9 st. C. W centrum Polski nieco cieplej - 10 st. C. W południowo-wschodniej Polsce od 12 do 15 st. C. Z kolei w czwartek można spodziewać się maksymalnie od 8 do 12 st. C. Wybrzeże jednak będzie nieco chłodniejsze. Tam nawet 7 st. C.

Jaki będzie weekend? "W piątek temperatura maksymalna w północnej połowie kraju od 9 st. C. do 13 st. C., chłodniej nad morzem około 7 st. C., na południu cieplej od 12 st. C. do 15 st. C. W sobotę i niedzielę przeważnie pogodnie. Temperatura maksymalna od 9 st. C. do 13 st. C., chłodniej na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie od 7 st. C. do 10 st. C" - przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

***

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas