W polskich lasach obrodziło. Leśnicy zachęcają do zbiorów

Dagmara Kotyra

Opracowanie Dagmara Kotyra

Leśnicy właśnie przekazali dobrą wiadomość dotyczącą borówki brusznicy. Jak się okazało, w tym roku wyjątkowo obrodziła. Te leśne owoce od lat są doceniane nie tylko za właściwości prozdrowotne, ale także walory smakowe. Gdzie ich szukać?

Borówka brusznica charakteryzuje się gorzko-kwaskowatym smakiem i jest niezwykle orzeźwiająca
Borówka brusznica charakteryzuje się gorzko-kwaskowatym smakiem i jest niezwykle orzeźwiająca123RF/PICSEL

Borówka brusznica obrodziła

Borówka brusznica charakteryzuje się gorzko-kwaskowatym smakiem i jest niezwykle orzeźwiająca. Ciekawostką jest, że te leśne owoce można spotkać nawet zimą. Za ich trwałość odpowiada zawartość kwasu benzoesowego. "U nas najczęściej rośnie w borach sosnowych, szczególnie lubi dobrze doświetlone polany, obrzeża lasów czy młode nasadzenia drzew - uprawy leśne. Można ją też spotkać na torfowiskach, wrzosowiskach, jak i w innych miejscach o kwaśnych glebach" - podali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Co można przygotować z borówki brusznicy?

Owoce borówki brusznicy są wykorzystywane do produkcji przetworów. "Można z niej z dodatkiem gruszek zrobić doskonałe przetwory do mięsa, serów czy po prostu jako dodatek do pieczywa, naleśników, sosów czy jogurtu. Wystarczy sparzyć wrzątkiem borówki, a następnie smażyć z cukrem i gruszkami" - czytamy w poście.

Borówka brusznica odznacza się walorami smakowymi oraz właściwościami prozdrowotnymi. Jej owoce zawierają m.in. witaminę A oraz C, a także wapń i żelazo. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są przede wszystkim jej liście.

Preparaty zawierające wyciągi z liści borówki brusznicy są stosowane m.in. w przypadku infekcji układu moczowego. Poza tym zarówno liście, jak i owoce wykazują działanie przeciwbiegunkowe. Okazuje się również, że borówka brusznica może pomagać w walce ze zbędnymi kilogramami. Wszystko to przez związki fenolowe, które mogą ograniczać tworzenie tkanki tłuszczowej.

***

Niemcy. Najwyższy człowiek w NiemczechDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas