W polskich lasach obrodziło. Leśnicy zachęcają do zbiorów
Oprac.: Dagmara Kotyra
Leśnicy właśnie przekazali dobrą wiadomość dotyczącą borówki brusznicy. Jak się okazało, w tym roku wyjątkowo obrodziła. Te leśne owoce od lat są doceniane nie tylko za właściwości prozdrowotne, ale także walory smakowe. Gdzie ich szukać?
Borówka brusznica obrodziła
Borówka brusznica charakteryzuje się gorzko-kwaskowatym smakiem i jest niezwykle orzeźwiająca. Ciekawostką jest, że te leśne owoce można spotkać nawet zimą. Za ich trwałość odpowiada zawartość kwasu benzoesowego. "U nas najczęściej rośnie w borach sosnowych, szczególnie lubi dobrze doświetlone polany, obrzeża lasów czy młode nasadzenia drzew - uprawy leśne. Można ją też spotkać na torfowiskach, wrzosowiskach, jak i w innych miejscach o kwaśnych glebach" - podali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Zobacz także: Prawdziwa wyrocznia wśród grzybiarzy. Wie kiedy udać się do lasu, by zebrać pełniutkie kosze
Co można przygotować z borówki brusznicy?
Owoce borówki brusznicy są wykorzystywane do produkcji przetworów. "Można z niej z dodatkiem gruszek zrobić doskonałe przetwory do mięsa, serów czy po prostu jako dodatek do pieczywa, naleśników, sosów czy jogurtu. Wystarczy sparzyć wrzątkiem borówki, a następnie smażyć z cukrem i gruszkami" - czytamy w poście.
Borówka brusznica odznacza się walorami smakowymi oraz właściwościami prozdrowotnymi. Jej owoce zawierają m.in. witaminę A oraz C, a także wapń i żelazo. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są przede wszystkim jej liście.
Preparaty zawierające wyciągi z liści borówki brusznicy są stosowane m.in. w przypadku infekcji układu moczowego. Poza tym zarówno liście, jak i owoce wykazują działanie przeciwbiegunkowe. Okazuje się również, że borówka brusznica może pomagać w walce ze zbędnymi kilogramami. Wszystko to przez związki fenolowe, które mogą ograniczać tworzenie tkanki tłuszczowej.
***