Oto co musisz zrobić przed zamrożeniem kurek. Inaczej będą gorzkie
Kurki to grzyby, które już możemy zbierać w polskich lasach. Dla wielu osób są najlepsze ze względu na lekko pieprzny smak. Jeśli zbierzesz lub zakupisz większą ilość, z powodzeniem możesz je również zamrozić. Jak wykonać to poprawnie? Jeden mały błąd może sprawić, że grzyby będą miały fatalny smak i nieapetyczną konsystencję.
Jak przygotować kurki do mrożenia?
Grzyby doskonale nadają się do mrożenia. Aby jednak po wyjęciu z zamrażalnika i doprowadzeniu do temperatury pokojowej nadawały się do jedzenia, należy znać kilka podstawowych zasad ich mrożenia. Zarówno w przypadku kurek, jak i innych grzybów, po przyniesieniu z lasu czy sklepu należy:
- dokładnie je umyć, a następnie osuszyć,
- umyte kurki poddać obróbce termicznej - możne je zblanszować, obgotować lub obsmażyć.
W przypadku blanszowania wystarczy zanurzyć grzyby we wrzątku i gotować 3 minuty, a następnie odcedzić i opłukać zimną wodą.
Jeśli chcesz kurki podgotować, najlepiej zrobić to na parze, pod przykrywką przez około 8-10 minut. Po tym czasie ostudzić i osuszyć.
Możesz również usmażyć kurki na suchej patelni - wystarczy wrzucić grzyby na rozgrzane naczynie i poczekać aż puszczą sok (trwa to zwykle ok. 10 min) lub z dodatkiem tłuszczu - oleju roślinnego czy masła klarowanego (przez około 10 min).
Jak mrozić kurki?
Kurki poddane obróbce termicznej należy najpierw dobrze wystudzić, a następnie podzielić na porcje - w zależności od potrzeb i umieścić w woreczkach bądź pojemnikach. Ważne, aby były one szczelnie zamknięte, co zagwarantuje ich lepszą jakość i zapobiegnie przenikaniu zapachów innych mrożonek. Grzybami najlepiej wypełnić opakowania tak, by jak najmniej powietrza pozostało w środku.
Czytaj także: Dlaczego warto jeść kurki?
Jak przechowywać kurki w zamrażalniku?
Kurki mogą być przechowywane w zamrażalniku maksymalnie 8 miesięcy. Warto więc podpisać woreczki czy pojemniki datą mrożenia. Nie należy również ponownie zamrażać już rozmrożonych grzybów.