Reklama

Reklama

W tym dniu nieobecność na mszy to grzech ciężki. Wielu katolików zapomina

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wielu z nas wybiera się w tym czasie do świątyń, by uczestniczyć w liturgiach. Nie każdy jednak wie, kiedy jest to obowiązkiem, a kiedy pojawianie się na maszy zależy po prostu od naszej decyzji. Wielka Sobota, Wigilia, pierwszy i drugi dzień świąt — kiedy uczestnictwo we mszy jest obowiązkowe?  

W prawie kanonicznym znajdziemy listę tak zwanych świąt nakazanych. Są to uroczystości, w których praktykujący katolik ma obowiązek uczestniczyć. W przypadku absencji, której nie można wytłumaczyć chorobą lub innym ważnym powodem, popełnia się grzech. W jakim więc dniach katolicy muszą stawić się na liturgii w Boże Narodzenie 2022 roku? 

Przeczytaj: Ten błąd podczas kolędy popełnia wiele osób. Ksiądz zwraca na to uwagę

Reklama

Pasterka i uczestnictwo we mszy niedzielnej

Wigilia Bożego Narodzenia w 2022 roku przypada w sobotę, tradycyjnie 24 grudnia. Tego dnia obecność na mszy świętej nie jest obowiązkowa. Rozpoczęciem obchodów Bożego Narodzenia jest odprawiana o północy tego dnia Pasterka. Uczestnictwo w niej również nie jest nakazane przez kościół. Warto jednak pamiętać, że zalicza się ona już do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wynika z tego, że po uczestnictwie w Pasterce nie ciąży już na nas obowiązek udania się na liturgię 25 grudnia. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by tak uczynić. Jednak tutaj znów spotykamy się z pewnym przepisem, tym razem dotyczącym przystąpienia do komunii świętej. Jeśli braliśmy udział w tym sakramencie w czasie Pasterki, możemy podejść do niego powtórnie w niedzielę, ale pod wymogiem pełnego uczestnictwa w "dziennej" niedzielnej mszy. Nie wolno przystępować do komunii trzykrotnie.

Zobacz także: Zrób to od razu po zakupie, a gwiazda betlejemska będzie przepięknie kwitła

Drugi dzień świąt — obowiązkowa msza? 

Święto św. Szczepana — zwyczajowo, a nie oficjalnie, nazywane drugim dniem świąt Bożego Narodzenia — to dzień poświęcony pamięci tego ważnego w historii Kościoła męczennika. Tego dnia nie nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej, aczkolwiek jest to ważne święto kościelne i praktykujący katolicy przywiązują do niego dużą wagę. 

Brak obecności na uroczystościach liturgicznych — co wtedy? 

Jeżeli bez uzasadnienia katolik nie uczestniczy w obrzędach w czasie świąt nakazanych łamie jedno z przykazań kościelnych, a zatem popełnia grzech ciężki. Są jednak przypadki, gdy nieobecność jest usprawiedliwiona. 

"Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin" - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego

Choroba, opieka nad chorym bliskim, nieobecność kapłana, który może odprawić mszę — to wszystko niejako zwalnia nas z odpowiedzialności duchowej za nieobecność na obowiązkowej mszy. W takim przypadku można na przykład pomodlić się w domu, wraz z rodziną lub samemu.

Święta nakazane w Polsce

W Polsce każdy praktykujący katolik jest zobowiązany do uczestnictwa w liturgii w każdą niedzielę. Poza tym również w następujące dni: 

  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli (Boże Ciało) - wypada czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, a więc równo 60 dni po Wielkanocy. 
  • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia
  • Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego - 25 grudnia.

Czytaj także: Butelka alkoholu na wigilijnym stole? Ksiądz rozwiewa wszelkie wątpliwości

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boże Narodzenie | pasterka | święta nakazane

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy