W tym roku nie wszyscy dostaną zwrot podatku. Sprawdź, w której grupie jesteś

Od 15 lutego można przesyłać do urzędu skarbowego PIT-y za 2022 r. Większość osób liczy na zwrot podatku, jednak nie każdy go dostanie. Zmiany w systemie podatkowym będące częścią Polskiego Ładu, mocno skomplikowały sposób rozliczania. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze, a kto będzie musiał dopłacić? Jak sprawdzić wysokość przysługującego zwrotu? Kiedy pieniądze trafią na konto podatnika?

Kto otrzyma zwrot podatku? Jak sprawdzić, czy i w jakiej wysokości nam przysługuje?
Kto otrzyma zwrot podatku? Jak sprawdzić, czy i w jakiej wysokości nam przysługuje? 123RF/PICSEL
Kto otrzyma zwrot podatku? Jak sprawdzić, czy i w jakiej wysokości nam przysługuje?
Kto otrzyma zwrot podatku? Jak sprawdzić, czy i w jakiej wysokości nam przysługuje?123RF/PICSEL

Zwrot podatku zazwyczaj jest wynikiem nadpłaty zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Jeśli wpłacona kwota jest wyższa niż wymagana w rzeczywistości, urząd skarbowy ma obowiązek zwrócenia jej podatnikowi, w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia deklaracji.

Komu przysługuje zwrot podatku?

Mimo że po wprowadzeniu Polskiego Ładu procedura rozliczania podatków stała się bardziej skomplikowana, istnieje kilka grup podatników, którzy mogą liczyć na zwrot. Należą do nich:

  • podatnicy, którzy w ciągu roku wpłacili zaliczki wyższe niż rzeczywista wartość podatku,
  • osoby korzystające z różnorodnych ulg i odliczeń podatkowych (np. ulgi na dziecko, ulgi termomodernizacyjnej, ulgi na zabytki itp.),
  • podatnicy wykazujący zwiększone kwoty uzyskania przychodu (najczęściej dotyczy umowy o dzieło oraz umowy zlecenie)

Na zwrot podatku mogą również liczyć osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem lub dorosłym dzieckiem.

Jak sprawdzić wysokość zwrotu?

Wysokość zwrotu można sprawdzić, logując się na swoje konto na stronie twój e-pit i wchodząc w zakładkę "zwroty podatku". Widoczne są tam rozliczenia bieżące oraz z ubiegłych lat.

Można również skorzystać z gotowej tabeli zwrotu podatku za PIT za 2022 r. Została ona stworzona z myślą o osobach, które pobierają stałe wynagrodzenie i nie korzystają z ulgi dla klasy średniej wprowadzonej przez Polski Ład.

Szacowany zwrot podatku w zależności od wysokości dochodów/Ministerstwo Finansów
Szacowany zwrot podatku w zależności od wysokości dochodów/Ministerstwo Finansówmateriał zewnętrzny

Kiedy zwrot podatku trafi na konto?

Czas, w jakim nadwyżka podatku trafi na nasze konto, uzależniony jest od sposobu oraz termin złożenia deklaracji PIT. Osoby rozliczające się z fiskusem w tradycyjny sposób otrzymają zwrot w ciągu maksymalnie 90 dni od doręczenia druku do odpowiedniej placówki. Natomiast w przypadku podatników rozliczających się online, okres ten skraca się do 45 dni.

Na szybszy zwrot podatku mogą liczyć także posiadacze Karty Dużej Rodziny - urząd skarbowy przeleje im należną kwotę w ciągu 30 dni.

Znaczenie ma także termin - obserwacje z ubiegłym lat pokazują, że im wcześniej zostanie wysłana deklaracja, tym krótszy jest czas oczekiwania na zwrot podatku. Niskie kwoty - do 5000 zł - wypłacane są automatycznie przez system Auto Zwrot i mogą dotrzeć do odbiorcy już po kilku dniach.

Zwrot podatku może być również wypłacany w kasie urzędu skarbowego lub przekazem pocztowym.

Niedopłata podatku - kto będzie musiał dopłacić?

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w przypadku niedopłaty podatku. Mimo deklaracji Ministerstwa Finansów, że dzięki reformie podatkowej dotknie ona mniej osób niż w ostatnich latach, część z nich będzie musiała dopłacić do rozliczenia z fiskusem.

- Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników - ocenił w czasie konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

W grupie tej znajdą się m.in. osoby, które w ubiegłym roku rozliczeniowym pracowały na dwóch lub więcej etatach i  przekroczyły próg 120 tys. zł (stawka 32-proc.) oraz emeryci, dorabiający do świadczenia podstawowego. 

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansówmateriał zewnętrzny

Czytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas