W życie weszła zmiana dotycząca emerytur. Prawo do świadczenia dla młodszych pracowników
1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy zmieniające ustawę dotyczącą emerytur pomostowych. Wynika z nich, że po spełnieniu określonych warunków, znacznie więcej osób będzie mogło skorzystać z tego świadczenia. Kto może przejść na pomostówkę?
Co to emerytura pomostowa?
Mowa tu o czynnikach szkodliwych dla zdrowia oraz ciężkiej pracy fizycznej. Obowiązujące do końca 2023 roku przepisy uwzględniały kilka warunków, które pracownik musiał spełnić, by skorzystać z wcześniejszej emerytury. W 2024 roku jedno z nich zostało usunięte.
Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czytamy, że emerytura pomostowa przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat.
W przypadku kobiet warunkiem koniecznym do spełnianie jest ukończenie co najmniej 55 roku życia i posiadanie 20 lat stażu ubezpieczeniowego. W przypadku mężczyzn jest to osiągnięcie co najmniej 60 rok życia i 25 lat stażu ubezpieczeniowego.
Ponadto pracownik musiał przed 1 stycznia 1999 roku oraz po 31 grudnia 2008 roku wykonywać prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, które są określone w ustawie o emeryturach pomostowych.
Jakie zmiany w emeryturach pomostowych w 2024 roku?
Zmiany dotyczące emerytur pomostowych, które weszły w życie 1 stycznia 2024 roku, dotyczą uchylenia wygasającego charakteru tego świadczenia. Oznacza to, że pomostówki będą przyznawane osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 roku.
ZUS wyjaśnia, że prawo do emerytury pomostowej uzyskają młodsi pracownicy. Pozostałe warunki pozostają bez zmian, a osoby o nią wnioskujące mogły rozpocząć wykonywanie takiej pracy dopiero po 31 grudnia 2008 roku.
***