Warszawa lata 20.

Album stanowiący kontynuację cieszącej się dużą popularnością serii Foto Retro. Cykl powstał po to, by przypomnieć nam stolicę, która powoli odchodzi w zapomnienie. W najnowszej publikacji Wydawnictwa BOSZ zobaczymy Warszawę stającą się na powrót europejską metropolią, w której po latach zastoju znów zaczyna kwitnąć wielkomiejskie życie.

Sterowiec nad Zamkiem Królewskim w Warszawie
Sterowiec nad Zamkiem Królewskim w Warszawiemateriały prasowe

Druga dekada XX wieku to czas wielkich przemian, kontrowersyjnych postaci, nieustannych kryzysów politycznych, ale przede wszystkim początki budowania stolicy niepodległej Polski. To również historia "podnoszenia się" Warszawy z zastoju spowodowanego pierwszą wojną światową. "Miasto, zajęte w 1915 roku przez Niemców, zmarniało, zbrzydło, poszarzało. Z szalonej, rozrzutnej, ale i pracowitej metropolii zamieniło się w prowincjonalną dziurę" - napisał varsavianista Jerzy S. Majewski we wstępie do albumu.

Warszawskie aktorki
Warszawskie aktorkimateriały prasowe

Tytułowe dziesięciolecie przyniosło wiele zmian i ujawniło pragnienie warszawiaków, by stolica kojarzyła się z postępem i nowoczesnością. Ich ambicje przejawiały się w wizualnej warstwie miasta, które zaczęło "sięgać nieba" dzięki pierwszym w Polsce realizacjom drapaczy chmur. Tradycyjne domki z kolumienkami zostały zastąpione przez efektowne budynki w stylu art déco.

Nowa architektura stanowiła tło dla ważnych wydarzeń politycznych, m.in. zabicia prezydenta Gabriela Narutowicza przez zaślepionego nienawiścią malarza czy zamachu stanu, zakończonego przejęciem władzy przez Józefa Piłsudskiego. Wybrane fotografie pokażą nam również, jak imponującym wydarzeniem był pogrzeb Stefana Żeromskiego, przypomną malowniczy przelot wojskowego sterowca "Lech" nad Zamkiem Królewskim i pozwolą na nowo odkryć zapomniane wnętrza warszawskiej centrali telefonicznej.

Wyjazd Żydów do Palestyny
Wyjazd Żydów do Palestynymateriały prasowe

Warszawa lat 20. to tętniące życiem ulice, które wypełniał uliczny handel, pokazy mody, dansingi, futurystyczne eksperymenty czy awangardowe wystawy eksponowane na ścianach salonów samochodowych. Właśnie wtedy nastąpiło symboliczne i dosłowne "rozluźnienie gorsetu", który raz na zawsze stał się reliktem poprzedniej epoki. Dzięki ponad dwustu fotografiom zgromadzonym w albumie możemy przenieść się w tamten barwny czas i odkryć różnorodny świat początków niepodległej stolicy.

Cyganka wróży klientom w restauracji
Cyganka wróży klientom w restauracjimateriały prasowe

Publikacja jest kolejną, po "Warszawie lata 80.", pozycją z cyklu FOTO RETRO. Seria jest efektem współpracy wydawnictwa BOSZ z Narodowym Archiwum Cyfrowym, z którego bogatych zbiorów pochodzą prezentowane w albumie zdjęcia. Celem cyklu jest podtrzymywanie pamięci Polaków o latach minionych w atrakcyjnej wizualnie formie. Do tej pory ukazały się: "Warszawa lata 40.", "Warszawa lata 50.", "Warszawa lata 60.", "Warszawa lata 70."oraz "Warszawa lata 80."

Nadwiślańskie plaże
Nadwiślańskie plażemateriały prasowe

Jerzy S. Majewski - varsavianista, publicysta, historyk sztuki. Autor wstępu do albumu oraz wielu innych książek i artykułów o Warszawie, m.in. kultowego cyklu "Warszawa nieodbudowana".

Zjazd rabinów w Warszawie
Wyjazd Żydów do Palestyny, Dworzec Główny
Wizyta Ignacego Mościckiego podczas renowacji na Rynku Starego Miasta
W studiu przy ul. Kredytowej
+15
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas