We wrześniu ruszą wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów. Kto skorzysta?

Rząd zdecydował, że tegoroczna czternasta emerytura zostanie wypłacona we wrześniu i trafi do ok. 8,9 mln rencistów i emerytów. Wyjaśniamy, komu przysługuje takie świadczenie, czy należy złożyć wniosek, by je otrzymać i ile wyniesie.

Ile wyniesie tegoroczna czternasta emerytura?
Ile wyniesie tegoroczna czternasta emerytura?123RF/PICSEL

Kiedy wypłata czternastej emerytury?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, z którego wynika, że 14. emerytura trafi do rencistów i emerytów we wrześniu br. W 2023 r. świadczenie także było wypłacane we wrześniu i wynosiło ono wówczas 2650 zł brutto. Na taką kwotę mogły liczyć osoby, których miesięczna emerytura bądź renta nie były wyższe niż 2900 zł brutto.

"Czternastka" zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak  świadczenie główne - przelewem lub przekazem gotówkowym.

Harmonogram wypłat emerytur wypłacanych przez ZUS wygląda następująco - zazwyczaj świadczenia są realizowane 1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia każdego miesiąca. Jednak terminy mogą ulegać zmianie w sytuacji, gdy dzień wypłaty przypada np. na weekend i święta, będącymi dniami wolnymi od pracy. Należy podkreślić, że jeśli wypłata emerytury wypada w dzień wolny od pracy, to wówczas świadczenie musi trafić do rąk lub na konto emeryta wcześniej.

Czternasta emerytura trafi do seniorów we wrześniu
Czternasta emerytura trafi do seniorów we wrześniu123RF/PICSEL

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Tegoroczna, czternasta emerytura w pełnej wysokości odpowiadać będzie kwocie minimalnej emerytury, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł brutto. Na takie pieniądze mogą liczyć seniorzy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę wyższą niż 2900 zł brutto, "czternastka" będzie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Szacuje się, że spośród 8,9 wszystkich rencistów i emerytów, "czternastka" w pełnej wysokości trafi do ok. 6,4 mln osób.

Czy należy składać wniosek o czternastą emeryturę?

Aby otrzymać "czternastkę", nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak  świadczenie główne - informuje ZUS.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas