Wniosek o zamrożenie cen prądu. Wyższe limity dla trzech konkretnych grup!
Polacy, którzy chcą ubiegać się o zamrożenie cen prądu w 2023 roku powyżej standardowego limitu 2000 kWh, muszą złożyć specjalny wniosek. Komu przysługują większe normy zużycia energii elektrycznej? Jakie są terminy i gdzie trzeba złożyć oświadczenie o posiadaniu prawa do ulgi? Podajemy wszystkie najważniejsze informacje i wyjaśniamy, jakich błędów lepiej nie popełniać, wypełniając wniosek o przyznanie wyższego limitu zużycia prądu po zamrożonej cenie.
11 października poznaliśmy ceny maksymalne za prąd, które będą obowiązywać od 1 grudnia 2022 do końca 2023 roku. Zgodnie z projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych, który ma chronić portfele Polaków, po przekroczeniu limitu zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, cena maksymalna prądu wyniesie 699 zł/MWh.
To optymistyczna wiadomość dla wszystkich Polaków, którzy nie mieszczą się w standardowym limicie zużycia prądu do 2000 kWh, uprawniającego do rozliczania się po zamrożonych cenach prądu na poziomie z 2022 roku. Warto jednak upewnić się, czy aby na pewno nie przysługują nam wyższe limity zużycia prądu.
Spis treści:
- Dla kogo wyższe limity zużycia energii elektrycznej? Skorzystają trzy grupy Polaków
- Wniosek o zamrożenie cen prądu. Czy każdy musi go złożyć?
- Gdzie składać wniosek o zamrożenie cen prądu? Nie trzeba robić tego osobiście
- Do kiedy wniosek o zamrożenie cen prądu musi zostać złożony?
- Wnioski o zamrożenie cen prądu - dokumenty, które są potrzebne
- Jakich błędów nie popełniać? Tak wypełnione wnioski zostaną odrzucone
Dla kogo wyższe limity zużycia energii elektrycznej? Skorzystają trzy grupy Polaków
Zamrożenie cen prądu na poziomie powyższej 2 tys. kWh zużycia rocznego w gospodarstwie domowym przysługuje trzem konkretnym grupom Polaków. Są to odpowiednio:
- 2600 kWh/ rok - w przypadku gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnością
- 3000 kWh/ rok - w przypadku tzw. "rodzin trzy plus", którym przysługuje Karta Dużej Rodziny
- 3000 kWh/ rok - w przypadku gospodarstw rolniczych
Polski rząd chce dodatkowo nagradzać rodziny, które wykażą się oszczędnością zużycia energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe, które w 2023 r. nie przekroczą poziomu 90% zużycia prądu z 2022 roku, w 2024 roku mogą liczyć na zniżkę w wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej z 2023 roku.
Wniosek o zamrożenie cen prądu. Czy każdy musi go złożyć?
Wniosek o zamrożenie cen prądu to oświadczenie uprawniające wybrane grupy Polaków do skorzystania z wyższych limitów zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym do 2,6 MWh i 3 MWh rocznie. Dla limitu podstawowego zużycia energii elektrycznej do 2000 kWh nie składa się żadnego wniosku.
Osoby, które są jednak uprawnione, aby ubiegać się o zamrożenie cen powyżej tego progu, muszą złożyć wypełniony dokument o nazwie "Oświadczenie o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego".
Może cię zainteresować: Tyle teraz zapłacisz za prąd. Nowe ceny zaczną obowiązywać już niedługo
Gdzie składać wniosek o zamrożenie cen prądu? Nie trzeba robić tego osobiście
Wniosek o zamrożenie cen prądu trzeba dostarczyć do spółki energetycznej, w której rozlicza się dane gospodarstwo domowe. Dokumenty można przynieść do instytucji osobiście i wówczas zanosimy go w formie papierowej opatrzonej własnoręcznym podpisem. Istnieje jednak również możliwość, przesłania ich pocztą i wtedy także obowiązuje tradycyjna forma.
Polacy mogą również wysłać wniosek o zamrożenie cen prądu pocztą elektroniczną z wykorzystaniem profilu zaufanego albo podpisu elektronicznego.
Do kiedy wniosek o zamrożenie cen prądu musi zostać złożony?
Dokumenty warto dostarczyć jak najszybciej, jednak do tam nie później niż do 30 czerwca 2023 roku w ciągu maksymalnie 30 dni od dnia, w którym spełnione zostały przesłanki ustawowe (np. od dnia otrzymania Karty Dużej Rodziny po urodzeniu trzeciego dziecka).
W takiej sytuacji rodzinę zamrożenie cen prądu będzie obowiązywało daną rodzinę jedynie w zakresie standardowego limitu zużycia energii elektrycznej - do 2000 kWh na rok.
Wnioski o zamrożenie cen prądu - dokumenty, które są potrzebne
Jakie dokumenty są dodatkowo potrzebne, poza wnioskiem o zamrożenie cen prądu, aby móc skorzystać z niższych cen energii elektrycznej?
- duże rodziny - powinny dostarczyć skan Karty Dużej Rodziny wraz z ważnym numerem seryjny dokumentu,
- gospodarstwa domowe zamieszkiwane przez osoby z niepełnosprawnością - orzeczenie o stopniu tejże niepełnosprawności, o ile zakład energetyczny się tego domaga,
- rolnicy - muszą dołączyć kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok.
Jakich błędów nie popełniać? Tak wypełnione wnioski zostaną odrzucone
Wnioski o wyższe limity zużycia prądu, wypełnione niezgodnie z prawdą, zostaną oczywiście odrzucone. Podobnie jak te niepodpisane lub oddane po terminie.
Trzeba pamiętać, że za przedstawianie nieprawdziwych informacji grozi odpowiedzialność karna, a przedsiębiorstwo energetyczne może poprosić daną osobę o przedstawienia do wglądu oryginałów niniejszych dokumentów w celu weryfikacji danych.
Osoba składająca oświadczenie zobowiązana jest zresztą do wniosku dołączyć klauzulę z Kodeksu Karnego:
„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. karny.”
***