Wołanie o prawa kobiety

W czasach, kiedy kobiety były niewolnicami...<br/>... zrzekła się alimentów, aby być w pełni niezależną.<br/>... zawarła fikcyjne małżeństwo, co chroniło ją - Angielkę - w ogarniętym rewolucją Paryżu.<br/>... pod własnym nazwiskiem opublikowała traktat o rewolucji, który przyniósł jej sławę.

article cover
Wydawnictwo Mamania

W Dzień Kobiet, 8 marca 2011 do księgarni trafi najnowsza książka wydawnictwa Mamania: Wołanie o prawa kobiety Mary Wollstonecraft. Jest to pierwszy głos kobiecy, który tak dobitnie zabrzmiał w ogarniętej rewolucją Europie końca XVIII wieku.

Dzisiaj Wołanie o prawa kobiety uważa się za kamień milowy procesu emancypacji kobiet. W chwili publikacji równie szokujący, jak postulaty w nim zawarte, był fakt, że autorką jest kobieta. I to kobieta niebanalna. Mary Wollstonecraft swoimi wyborami życiowymi dowiodła, że miejsce kobiety w społeczeństwie powinno być zdefiniowane na nowo. Jej wszystkie działania cechowała samodzielność sądów: poszukiwanie pracy zarobkowej, ułatwienie siostrze ucieczki od maltretującego ją męża, wybory kochanków i dwie próby samobójcze. Tragiczna śmierć przy porodzie (jej córką była pisarka Mary Shelley) w symboliczny sposób zamknęła jej krótkie życie, pełne odwagi i umiłowania wolności, którymi tak silnie nacechowana była twórczość intelektualna pisarki.

Mary Wollstonecraft tworzyła w czasach, gdy kobiety nie mogły samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Pozbawione osobowości prawnej, były postrzegane jedynie w kontekście związku z mężczyzną. Nazwała to wprost - niewolnictwo kobiet. Pisała o jego wszystkich aspektach: niesprawiedliwym dostępie do pracy, wykluczeniu ze sfery publicznej, "legalnej prostytucji", czyli aranżowanych małżeństwach, przemocy domowej. Postulowała zmiany: edukacja nie może dalej podporządkowywać kobiet ideałowi "przedmiotów estetycznych" - nowoczesne szkolnictwo ma dawać praktyczne umiejętności i możliwość zatrudnienia, a w konsekwencji umożliwiać kobietom zdobycie niezależności intelektualnej i finansowej.

Jak pisze we wstępie do polskiego wydania Wołania o prawa kobiety, doktor Zefiryna Żegnałek, badaczka twórczości Mary Wollstonecraft: Największą wartością napisanych przez nią tekstów jest ich niesłabnąca aktualność - nawet współcześnie możemy się w nich przejrzeć jak w lustrze. Pozostaje tylko pytanie, czy spodoba się nam to, co zobaczymy.

Wołanie o prawa kobiety jest pierwszym tytułem serii "Prababki" wydawnictwa Mamania. Seria ma przybliżyć polskim czytelnikom i czytelniczkom klasyczne pozycje dotyczące praw i życia kobiet. Projekt jest pomyślany jako hołd wobec naszych odważnych prababek, dzięki którym możemy dziś cieszyć się pełnią życia. To im zawdzięczamy wstęp na wyższe uczelnie i do parlamentu.
Wołanie o prawa kobiety
Mary Wollstonecraft

Wydawnictwo Mamania
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas