Wsyp odrobinę do żurku. Niezawodny patent babć na uratowanie zbyt kwaśnej zupy

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez apetycznego żurku. Jego przygotowanie nie wymaga zbyt wyrafinowanych umiejętności kulinarnych, co wcale nie oznacza, że błędy i wpadki się nie przytrafiają, bo to po prostu nieprawda. Co zatem zrobić, gdy żurek okaże się zbyt kwaśny w smaku? Podpowiadamy!

Żurek króluje na wielkanocnym stole
Żurek króluje na wielkanocnym stole123RF/PICSEL

Żurek: Symbol Wielkanocy

Wielkanoc zbliża się milowym krokami, dlatego warto już rozpocząć przygotowania i zakupić wszystkie potrzebne produkty. Na liście nie może zabraknąć żurku, który obok jajek i chrzanu jest symbolem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tę apetyczną zupę najczęściej przygotowuje się na zakwasie. Nie raz nie dwa zdarza się nam przy tym wpadka i tuż przed Wielkanocą okazuje się, że żurek jest zbyt kwaśny w smaku. Jak wyjść z tej opresji kulinarnej? Okazuje się, że znacznie łatwiej niż się pozornie wydaje.

Jak uratować żurek? Patent babć i mam

Gdy okaże się, że żurek jest zbyt kwaśny w smaku, najlepiej sięgnąć po sprawdzony patent naszych babć bądź mam i dodać do nieco nieudanej zupy niewielką ilość sody oczyszczonej. Uchodzi ona za skuteczny neutralizator zbyt kwaśnego posmaku. Jak go użyć? Do garnka z żurkiem trzeba wsypać pół łyżeczki sody oczyszczonej i starannie połączyć wszystkie składniki.

Poza trikiem z sodą w walce ze zbyt kwaśnym posmakiem żurku można wykorzystać także prosty sposób z cukrem. Jeśli dosypie się niewielką ilość białej substancji do zupy, zrównoważy się smaki i złagodzi kwasowość. Jeśli czasu jest naprawdę mało i kwasowy posmak żurku trzeba zneutralizować natychmiast, najlepiej dodać do niego śmietanę. Ten prosty sposób pozwala uzyskać naprawdę znakomite efekty.

Żurek i jego cenne właściwości

Żurek ma wiele walorów
Żurek ma wiele walorów123RF/PICSEL

Żurek jeść naprawdę warto, bo dostarcza cennych składników. Zakwas, na bazie którego powstaje, to skarbnica łatwo przyswajalnego białka, witamin i minerałów. Dba o równowagę kwasowo-zasadową organizmu, stymuluje pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, łagodzi objawy chorób układu pokarmowego i trawiennego. Dzięki niemu organizm łatwiej przyswaja wapń.

Jak przygotować tradycyjny żurek?

Żurek przygotowuje się na zakwasie
Żurek przygotowuje się na zakwasie123RF/PICSEL

Znakami rozpoznawczymi żurku są gęsta konsystencja oraz wyrazisty smak i aromat. Tradycja nakazuje przygotowywać żurek na wywarze z wędzonki i warzyw (ale nie dodaje się tu całej włoszczyzny, jak w przypadku barszczu białego, tylko marchew i natkę pietruszki). Inne wymagane dodatki do żurku to biała kiełbasa i jajka oraz przyprawy - pieprz, sól, majeranek, czosnek. Całość zabiela się śmietaną.

Przeczytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas