Wybierz najlepszą ochroną dla swojej skóry

Lubimy się opalać, ale słońce może zaszkodzić skórze. Zrób wiec wszystko, by plażowanie dodało ci urody, a nie ją odebrało.

Lubimy się opalać, ale słońce może zaszkodzić skórze
Lubimy się opalać, ale słońce może zaszkodzić skórze

woja skóra jest mocna, bo zawiera dużo naturalnego barwnika. Ładnie opalasz się na brązowo. Niech cię jednak nie zwiedzie to, że jeśli nie ulegasz poparzeniem, jesteś zwolniona z jej ochrony. Jeśli nie chcesz nabawić się szybko zmarszczek, używaj latem kremów z filtrami. Promienie słoneczne działają bowiem podstępnie, opalona skóra, wyglądająca na zdrową, może być zniszczona w głębszych warstwach. Jeśli przesadzisz z nadmiernym prażeniem się na słońcu, dojdzie do pogrubienia naskórka, osłabienia włókien kolagenowych i elastyny oraz rozszerzenia naczynek krwionośnych. Oto, jak chronić skórę i równomiernie się opalić.

Wybieraj fotostabilne filtry. Taki napis powinien być na preparacie, który stosujesz latem. Substancje te (m. in. Mexoryl XL, Mexoryl SX, Tinosorb S) gwarantują skuteczną ochronę skóry, gdyż nie ulegają rozkładowi pod wpływem słońca. O pełne bezpieczeństwo twojej skóry w kremie przeciwsłonecznym dbają filtry SPF chroniące cię przed promieniami UVB. Każdy taki preparat zawiera też fi try zabezpieczające przed promieniami UVA. Przyjmuje się, że ich wysokość odpowiada 1/3 wysokości faktora SPF.

Możesz wybrać krem z filtrami chemicznymi, które wnikają w naskórek, pochłaniają promieniowanie słoneczne (zamieniają je w energię cieplną, jest ona potem uwalniana) i nie dopuszczają do uszkodzenia skóry. Albo z filtrami mineralnymi, które tworzą na powierzchni skóry barierę odbijającą promienie słoneczne. Jedne i drugie filtry są skuteczne. Niektóre firmy łączą je w kremach do opalania.

Poskrom apetyt na słońce. Żaden krem przeciwsłoneczny nie chroni skóry w 100 procentach. Dlatego nie przesadzaj w wielogodzinnym wylegiwaniem się czy przysypianiem na ostrym słońcu. Opalaj się stopniowo, najlepiej do godz. 11 i po godz. 16. Jeśli w południe nie możesz obejść się bez plaży, chowaj się pod parasolem, załóż bawełniany podkoszulek, pareo i koniecznie okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu brązowy kolor skóry będzie równomierny i po powrocie z urlopu opalenizna szybko nie zejdzie.

Odpowiednie faktory dla ciebie. Stosuj wysoką i średnią ochronę. Pół godziny przed wyjściem na plażę posmaruj twarz i ciało preparatem z filtrem SPF 30 i powtarzaj aplikację co dwie godziny. Gdy skóra będzie delikatnie opalona, obniż wysokość faktora do SPF 20 i 15, a pod koniec lata możesz do ciała używać preparatu z filtrem SPF 10, czyli niską ochronę. Twarz nadal chroń SPF 20 lub 15.

Masz jasną skórę, która czerwieni się na słońcu

Nie chcesz rezygnować z kąpieli słonecznych, choć twoja jasna skóra nie najlepiej reaguje na słońce. a wszystko za sprawa melaniny, naturalnego pigmentu, którego zawiera niewiele. Dlatego słabo potrafi bronić się przed promieniami UV. podczas opalania reaguje pieczeniem i czerwienieniem się. Zdarza się i tak, że skóra ulega fotouczuleniom lub nie toleruje słońca. Niekiedy po lecie na skórze pojawiają się popękane naczynka lub skóra jest nadmiernie przesuszona. Dowiedz się, jak dobrze ją chronić, by się nie poparzyć i by nadmiernie nie wysuszyć naskórka.

Wzmocnij odporność skóry. Warto przygotować ją do opalania i na miesiąc przed planowanym urlopem, zacząć zażywać specjalne suplementy diety, które zmniejszą jej wrażliwość na działanie słońca. Należy łykać po kapsułce podczas posiłku, dwa razy dziennie i kontynuować kurację w czasie opalania się.

Często chowaj się do cienia. Przebywaj na plaży do godz. 11 i po godz. 16. Nie dłużej niż godzinę, dwie każdego dnia. staraj się na pełnym słońcu spędzać pół godziny , potem rób sobie przerwę i chowaj się do cienia. Nie leż plackiem na plaży, tylko opalaj się w ruchu. Zachowaj ostrożność i grubo smaruj co 2 godziny skórę, także po każdej kąpieli, nawet gdy stosujesz kosmetyki z wodoodpornymi filtrami.

Jeśli słońce cię uczuli. Alergia na słońce objawia się czerwonymi, swędzącymi krostkami, które wyskakują po pierwszych dniach opalania. gdy zdarzy się to obie, zrezygnuj na kilka dni z opalania. Jeśli zmiany nie ustępują, najlepiej byłoby, byś w ogóle zrezygnowała z plażowania ( gdy się nasilają, odwiedź dermatologa). według marki Lirene problem nadwrażliwości skóry może dotyczyć 25 - 50 proc. populacji. A według marki La Roche Posay u 8. proc. kobiet stwierdzono alergię słoneczną, jej mechanizm nie został wyjaśniony. Może to byc reakcja skóry na chemiczne filtry UV i składniki kosmetyków do opalania, np. substancje konserwujące. Dlatego nowy krem do opalania testuj. Wybieraj preparaty z mineralnymi filtrami.

Odpowiednie faktory dla ciebie. Stosuj bardzo wysoką ochronę, SPF 50+. Nie obawiaj się, opalisz się.Gdy skóra jest lekko ozłocona, możesz obniżyć filtry do SPF 30+. Jeśli masz rozszerzone naczynka na twarzy, chroń ją emulsją SPF 50+ z fluidem barwiącym i nie opalaj jej.

Jeśli dokucza ci łojotok i stany zapalne skóry

Słońce wysusza drobne krostki i wypryski trądzikowe, dlatego lubisz plażowanie. Opalenizna też świetnie tuszuje mankamenty twojej cery. Ale taka poprawa trwa tylko chwilę, bo promienie UV pobudzają pracę gruczołów łojowych, nasilają łojotok.

Faktory dla ciebie. Stosuj wysoką i średnią ochronę, SPF 30, 25 i 20 przez całe lato. Używaj do ciała lekkich mgiełek i wysychających sprayów (zwykłe kremy ochronne do opalania są tłuste i mogą zwiększyć przetłuszczanie się skóry). Twarz i partie ciała, gdzie występują zmiany zapalne, smaruj preparatem do skóry trądzikowej lub mineralną emulsją. Kosmetyki łagodzą zmiany zapalne, działają antybakteryjnie i zapewniają równomierną opaleniznę.

Jeśli masz dojrzałą skórę i przebarwienia

Wielką przyjemność sprawia ci opalanie się. I nie potrafisz sobie tego odmówić na urlopie. Jednak po 40. roku życia skóra słabiej broni się przed promieniami UV i szybciej może ulec uszkodzeniu.

Na pełnym słońcu narażona jest ona na atak wolnych rodników, "zbuntowanych" cząsteczek tlenu (ultrafiolet pobudza ich wytwarzanie), które przyspieszają starzenie się. Szkodzą jej też promienie UVA. Przenikają one w głąb skóry i osłabiają włókna kolagenowe i elastyny zapewniające jej jędrność i elastyczność.

UV mogą również uszkodzić fibrobrasty dbające o prawidłową odnowę naskórka. Wtedy dochodzi do fotostarzenia się. Zanim wybierzesz się więc na plażę, dowiedz się, jak najlepiej powinnaś chronić skórę, by po lecie nie przybyło na niej nowych zmarszczek i przebarwień.

Stosuj preparaty z serii anti-aging. Te ochronne kosmetyki do opalania oprócz filtrów UV wzbogacone są substancjami wychwytującymi wolne rodniki, np. witaminami E i C, masłem shea czy wyciągiem z korzenia lukrecji. Najnowsze preparaty (np. Vichy) zawierają innowacyjny antydoksydant DHC, który chroni komórki macierzyste przed wolnymi rodnikami. Kremy anti-aging mają też w składzie m.in. kwas hialuronowy nawilżający skórę i Koenzym Q10 dbający o jej jędrność. Idealnie byłoby, byś taki kosmetyk stosowała przez całe lato podczas słonecznych dni, gdy będziesz przebywać na dworze (a nie tylko podczas plażowania).

Ważne! Z kąpieli słonecznych korzystaj do godz. 11. i po godz. 16. Przed wyjściem z domu posmaruj kremem z UV twarz, podatną na wysuszenie szyję i dłonie, gdzie pojawiają się przebarwienia (powtarzaj co 2 godz.).

Zapobiegaj przebarwieniom.Jeśli zauważyłaś, że na skórze (zwłaszcza latem) pojawiają się ciemniejsze plamki, chroń je kremem przeciw przebarwieniom. Jeśli przebarwienia są utrwalone, nie opalaj się, chroń twarz i ciało kremem z bardzo wysokim filtrem SPF 50+.

Odpowiednie faktory dla ciebie. Przez pierwsze 3 dni plażowania stosuj bardzo wysoką ochronę SPF 50+ i wysoką - SPF 50 i 30. Gdy skóra lekko się ozłoci, możesz obniżyć ochronę do średniej - SPF 25 i 15. Takie faktory stosuj przez słoneczne dni lata. Jeśli skóra jest zwiotczała, zabezpiecz ją SPF 50+ i nie opalaj się.

Ewelina Żukowska, współpraca Paulina Kowalczyk

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas