Wypalenie zawodowe - częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn
Kobiety są bardziej narażone na wypalenie zawodowe niż mężczyźni - wskazują najnowsze badania. Zjawisko to objawia się nie tylko niechęcią do pracy, może również rzutować na zdrowie, objawiając się bezsennością, wzmożonym poziomem stresu, gorszym samopoczuciem.
Wypalenie zawodowe dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, jednak częściej dosięga ono kobiet niż mężczyzn, na co wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Montrealu.
Eksperci wskazują, że jednym z powodów większego wypalenia zawodowego u kobiet są możliwości awansu. To jedna z przyczyn narastającej frustracji i zniechęcenia.
"Wyniki naszych badań wskazują, że od samego początku pracownicy podlegają różnym warunkom pracy w zależności od płci. Kobiety wypalają się szybciej, ze względu na charakter ich pracy" - powiedziała ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego, dr Nancy Beauregard, autorka badania.
Dodaje, że wiele kobiet zajmuje stanowiska, które oferują niewielką swobodę w podejmowaniu decyzji. Takie zjawisko rzadziej dotyczy mężczyzn. "To oznacza, że ich praca zapewnia im niski poziom autorytetu i uprawnień decyzyjnych oraz wykorzystanie niewielkiego potencjału i umiejętności".
Badanie ujawniło również, że wraz z brakiem wystarczającej władzy w pracy, niską samooceną, trudnościami w równoważeniu pracy i życia rodzinnego, narasta poziom wypalenia zawodowego u kobiet.
Jest to problem, który powoduje brak motywacji, poczucie bezradności, może również negatywnie odbijać się na zdrowiu - powodować bezsenność, stres, zaburzenia immunologiczne.
W przypadku mężczyzn badanie wykazało, że czynniki prowadzące do wypalenia zawodowego mają związek z zarządzaniem czasem, w tym konieczność przepracowania większej liczby godzin. (PAP Life)
autor: Monika Dzwonnik