Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego

W sobotę 10 grudnia o godzinie 15. w Galerii Art Reduta, Centrum Handlowe Reduta, Al. Jerozolimskie 148 odbędzie się wernisaż wystawy twórczości zmarłego tragicznie Zdzisława Beksińskiego.

Uroczystego otwarcia wystawy dokona Ewa Kuklińska, a o twórczości Zdzisława Beksińskiego opowiedzą Monika Małkowska - krytyk sztuki, dziennikarka Rzeczpospolitej oraz Andrzej Pągowski, jeden z najpopularniejszych grafików polskich.

Podczas wernisażu odbędzie się losowanie albumów artysty.

Na wystawie prezentowane będą wszystkie rodzaje aktywności artystycznej Beksińskiego (grafiki komputerowe, rysunki, fotomontaże, obrazy olejne). Atrakcją będą rzadko pokazywane heliotypie i fotografie, które stały się dla twórcy swego rodzaju rekompensatą za niezrealizowanie młodzieńczego marzenia o ukończeniu szkoły filmowej.

W fotografiach Beksiński pokazał się jako twórca dynamiczny, poszukujący własnego sposobu wypowiedzi artystycznej. Jednak największe uznanie i popularność zyskały prace olejne z "okresu fantastycznego" (koniec lat 60. do początku 80.). Wielbiciele talentu Beksińskiego rozpoznają tu charakterystyczne - turpistyczne, erotyczne, apokaliptyczne wytwory jego niepokojącej wyobraźni, których artysta nie interpretował, nie nazywał - nie tytułował, gdyż jak sam twierdził: "Znaczenie jest dla mnie bez znaczenia. Ważne jest co ukazuje się naszej duszy". Ostatnim etapem twórczej drogi artysty było zainteresowanie techniką komputerową, stąd na wystawie znajdą się także "komputerowe fotomontaże" - jak sam swe prace cyfrowe określał artysta.

Większość prac prezentowanych na wystawie pochodzi z Muzeum Historycznego w Sanoku. Część prac przeznaczona jest na sprzedaż. Wystawę będzie można oglądać od 10 grudnia do 07 stycznia w godzinach od 10. do 21., w niedzielę od 10. do 20.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. Od 1947 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1952 roku uzyskał dyplom. Po ukończeniu studiów mieszkał w Krakowie i Rzeszowie, a w 1955 roku wrócił do Sanoka. W latach 1958 - 1965 był projektantem przemysłowym w Sanockiej Fabryce Autobusów. W 1958 roku rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, prezentując swoje prace na kilku wystawach.

Pierwszym wielkim sukcesem Beksińskiego okazała się wystawa malarstwa i rysunku, zorganizowana w 1964 roku w Starej Pomarańczarni w Warszawie. W 1977 roku artysta wraz z żoną i synem przeniósł się do Warszawy. Zajmował się przede wszystkim malarstwem, a w latach dziewięćdziesiątych zaczął tworzyć także komputerowe fotomontaże. Zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas