Zagrożenia na szlaku: Jak się zachować w przypadku spotkania z dziką zwierzyną?
Na szlaku w górach czy na spacerze w lesie, możemy natknąć się na dziką zwierzynę, na co nie zawsze jesteśmy przygotowani. Spotkania te zdarzają się stosunkowo rzadko, ponieważ zwierzęta żyjące na dziko są z natury płochliwe i boją się bliskiego kontaktu z człowiekiem. Mimo wszystko w takich chwilach kluczową sprawą jest zachowanie spokoju oraz odpowiednia reakcja. Zupełnie inaczej powinno się postępować w przypadku natknięcia się na niedźwiedzia, a jeszcze inaczej gdy spotkamy wilka. Jak zachować się w przypadku spotkania z dziką zwierzyną? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Jak spostrzegają nas dzikie zwierzęta?
Na początku warto zaznaczyć, że dzikie zwierzęta są z natury bardzo płochliwe i nie mają złych intencji w stosunku do człowieka. Ponadto mają one mocno wyostrzone zmysły, które pomagają im wyczuć lub usłyszeć, a nawet zauważyć zagrożenie, o wiele wcześniej niż my. Jeśli tylko mają otwartą drogę, by oddalić się w spokoju, robią to bez wahania. Natomiast, kiedy zdarzy się im spotkać z człowiekiem twarzą w twarz, atak będzie dla nich wyłącznie ostatecznym rozwiązaniem. Nim do niego przystąpią, wysyłają sygnały ostrzegawcze w postaci dźwiękowej lub przyjmują obronną postawę i bacznie się nam przyglądają.
Jak uniknąć spotkania z dziką zwierzyną?
Aby całkowicie zminimalizować ryzyko spotkania z dziką zwierzyną, warto zastosować się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że na szlakach górskich to my ludzie jesteśmy gośćmi, a dla żyjących tam stworzeń to miejsce jest domem. Ponadto zostawianie śmieci na terenach parków narodowych skutkuje żerowaniem dzikich zwierząt na szlakach turystycznych. Spożycie przez dziką zwierzynę plastikowych opakowań po słodyczach lub torebek często powoduje u nich uszkodzenie układu pokarmowego, a nawet śmierć!
Inną sprawą jest spuszczanie psa ze smyczy: nie wolno robić tego pod żadnym pozorem. Wielu osobom wydaje się, że to dozwolone na szlakach, ponieważ to strefa wyznaczona dla ludzi. Nic bardziej mylnego, bowiem psy puszczone luzem mogą płoszyć i stresować dziką zwierzynę. Ponadto, jeśli to przedstawiciel mniejszej rasy, sam może paść ich ofiarą.
Kolejnym błędem turystów, jaki można zauważyć na polskich szlakach turystycznych, to dokarmianie młodych zwierząt. Jest to duży kłopot, gdyż zwierzęta te są często specjalnie zostawione na przykład w wysokich trawach przez swoje matki. W tym czasie zajmują się one szukaniem pożywienia dla siebie i swojego potomstwa. Niestety, młode pozostawiane są na pastwę losu, ponieważ matki czując od potomstwa zapach człowieka porzucają je, a później one po prostu umierają.
Poniżej podpowiadamy, jak zachować się w sytuacji spotkania poszczególnych gatunków dzikich zwierząt, które w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia człowieka.
Bliskie spotkanie z niedźwiedziem
Zbaczanie ze szlaku górskiego niesie ze sobą duże ryzyko napotkania na drodze na przykład niedźwiedzia. Co prawda są one przyzwyczajone do obecności człowieka na szlaku, ale poza nim już nie koniecznie. Wystraszone zwierzę może poczuć się zagrożone i zaatakować turystę nawet bez wcześniejszego ostrzeżenia. Oczywiście, przykład ten nie zwalnia nikogo od zachowania ostrożności nawet na ścieżce.
Niedawny przypadek ataku niedźwiedzia na osobę poruszającą się wyznaczonym szlakiem turystycznym jest na to dowodem. Turysta, który napotkał zwierzę, zamiast oddalić się - mimo sygnałów ostrzegawczych - zaczął nagrywać jego poczynania. Niestety, doszło do rozwścieczenia niedźwiedzia oraz ataku, który trwał kilka minut. Nie pomagało nawet użycie gazu pieprzowego. W końcu niedźwiedź odpuścił i oddalił się, jednak tak wcale nie musiało być. Historia, choć zakończyła się szczęśliwie, mogła mieć tragiczne konsekwencje.
Kiedy spotkasz niedźwiedzia wysoko w górach, przede wszystkim nie panikuj i nie patrz zwierzęciu prosto w oczy. Należy wycofać się pomału tą samą drogą, którą doszedłeś do miejsca zagrożenia. Jeśli zaczniesz biec, zwierzę może ruszyć do ataku. Wybierając się na wycieczkę w tereny górskie, wybieraj suchy i szczelnie zamknięty prowiant. To zmniejszy ryzyko wywęszenia przez niedźwiedzia twojej obecności na jego terenie.
Kto spotyka w lesie dzika, ten...?
Kolejnym zagrożeniem na drodze stanowi spotkanie dzika, który na pierwszy rzut oka wydaje się groźny. W rzeczywistości jest to pokojowo nastawione zwierzę, które do ataku rusza kiedy czuje zagrożenie. Szczególnie niebezpieczne może okazać się spotkanie lochy z młodymi, która ponad wszystko chroni swoich podopiecznych. Zazwyczaj wataha liczy między 8-30 osobników, a napotkać można je w zagajnikach, gdyż rzadko kierują się w stronę miejsc, gdzie są ludzie.
Kiedy już spotkasz na swojej drodze taką gromadkę, wycofaj się ostrożnie i nie rób gwałtownych ruchów. Inne przypadki to natknięcie się na rannego osobnika, który może być pobudzony i agresywny. W tym przypadku jednym wyjściem jest zadzwonienie pod numer alarmowy i oddalenie się w bezpieczne miejsce, jeśli to możliwe wybierz drzewo czy ambonę myśliwską.
Nie wywołuj wilka z lasu
Ostatnie dzikie zwierzę na naszej liście to wilk, który swoim pięknym i majestatycznym wyglądem przyciągają wielu turystów. Nie jest on z natury agresywny, a wręcz unika bezpośredniego spotkania z człowiekiem. Kiedy spotkasz go na swojej drodze, wycofaj się ostrożnie i zaczekaj, aż oddali się na bezpieczną odległość.
W przypadku, gdy zbliża się do ciebie, zademonstruj swoją siłę i wyprostuj się oraz rozłóż szeroko ręce. W ten sposób będziesz wyglądał na potężniejszego, a swojemu przeciwnikowi pokażesz siłę. Możesz też głośno zaklaskać w ręce lub sięgnąć po kij, który w razie potrzeby pomoże ci odeprzeć atak drapieżnika. Jeśli widzisz, że osobnik zachowuje się w nienaturalny sposób, powiadom o tym służby ratownicze, gdyż osobnik może być zarażony na przykład wścieklizną.
Zobacz też: