„Taki widok powoduje gęsią skórkę”. Leśnicy pokazali nagranie
Tego osobnika wolimy nie spotykać na swojej drodze. Leśnicy opublikowali w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać zaskrońca. „Dla większości osób taki widok powoduje pojawienie się gęsiej skórki. Często już sam wygląd i zachowanie węży jest dość niepokojące, zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt” – napisali leśnicy.
Spis treści:
Dla wielu z nas spotkanie z wężem podczas spaceru do najprzyjemniejszych nie należy. Zwłaszcza, jeśli ten zaczyna syczeć i wykonywać ruchy językiem. Leśnicy wyjaśniają, że takie zachowanie wcale nie oznacza, że gad chce nas odstraszyć. Powody mogą być zupełnie inne. Oddajmy więc głos ekspertom z Lasów Państwowych.
Zobacz również: Kryształy z PRL-u biją rekordy. Sprawdź, czy masz w domu skarb
Leśnicy pokazali nagranie. "Taki widok powoduje gęsią skórkę"
- (...) Dla większości osób taki widok powoduje pojawienie się gęsiej skórki. Często już sam wygląd i zachowanie węży jest dość niepokojące, zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Dodatkowo ssssssssssyczenie i częste wsuwanie i wysuwanie języka tylko to wrażenie potęguje. Ale nie o wystraszenie nas tu chodzi - informują w swoim wpisie leśnicy.
- Narząd Jacobsona, to organ w kształcie dwóch jamek, położony na sklepieniu podniebienia. Będący w ciągłym ruchu i najczęściej rozdwojony język zbiera cząsteczki zapachu z powietrza i przenosi je wprost do tego narządu. Żeby więc poczuć ofiarę nie wystarczy tylko wdech i wydech - zwracają uwagę.
Na filmiku opublikowanym przez Lasy Państwowe znajduje się zaskroniec, który nie jest jadowitym wężem. Najłatwiej poznać go po charakterystycznych żółtych plamkach za skroniami, od czego też pochodzi jego nazwa.
Zaskroniec - nie musimy się go bać
Zaskroniec zwyczajny należy do rodziny połozowatych, występujących w całej Europie. Menu zaskrońca składa się z płazów, ryb czy małych gryzoni. Swoje ofiary najczęściej połykają w całości. Najczęściej można je spotkać, gdy w ciepłe dni wygrzewają się na kamieniach. Zaskrońce lubią wodę - świetnie pływają, nurkują i potrafią w niej nawet polować! Dlatego też zamieszkują podmokłe, przybrzeżne tereny.
Zaskroniec to najpopularniejszy polski wąż, który nadal jest mylony z niebezpiecznymi żmijami zygzakowatymi. W żaden sposób nie zagraża jednak człowiekowi - nie jest jadowity! Zdarza się, że syczy, ale jego obronna taktyka polega najczęściej na tym, że udaje martwego.
- Zdecydowanie nie powinniśmy się go bać i nie powinniśmy również go straszyć. W sytuacji stresowej zaskrońce potrafią wydzielać nieprzyjemny zapach, który odstrasza nieprzyjaciela (taki trochę zapach odchodów) - ostrzegają leśnicy.
***
Zobacz również: