Reklama

Reklama

Zakaz mycia samochodów i podlewania ogródków. Nadchodzi susza

Upały w Polsce jeszcze się nie zaczęły, ale 14 gmin już ogłosiło zakaz używania wody do celów innych niż bytowe. Mieszkańcy tych gmin do odwołania nie mogą podlewać ogródków i myć samochodów.

Od kilku sezonów obserwujemy w Polsce rosnący problem występowania susz w sezonie wiosenno-letnim. Nie jest to skutek wyłącznie zmian klimatycznych, ale również lat zaniedbań dotyczących regulacji rzek, betonowych przestrzeni w miastach i zabudowywania terenów zalewowych. Doświadczamy tego bezpośrednio, nie tylko męcząc się podczas upałów. Susza bardzo poważnie wpływa na rolnictwo, czego skutki odczuwamy w stale rosnących cenach żywności.

Jak informuje autor bloga Świat Wody, już teraz 14 gmin w całej Polsce wydało specjalne apele do mieszkańców o oszczędzanie wody.

Reklama

Zobacz również: Soda oczyszczona w ogrodzie. Tak może pomóc

14 gmin z zakazem dotyczącym użytkowania wody

14 polskich gmin wprowadziło m.in. zakaz używania wody do celów innych, niż bytowe. Mieszkańcy mają więc zakaz podlewania ogródków z wody sieciowej, nie mogą również myć nią swoich samochodów. Władze gmin przewidują, że w innym przypadku wody może zabraknąć do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Nieprzestrzeganie tych zasad będzie skutkowało karami finansowymi. 

Z takim apelem do mieszkańców wystąpiły gminy: Nowa Słupia, Przodkowo, Witnica, Pobiedziska, Choceń, Bulkowo, Czerwińsk nad Wisłą, Góra Kalwaria, Górzno, Małomice, Kobierzyce, Gogolin, Józefów nad Wisłą i Mełgiew. Jeżeli pogoda w tym roku będzie obfitować w uciążliwe upały i brak częstych opadów deszczu, można spodziewać się, że ta lista będzie powiększać się o kolejne gminy.

Zobacz również: To wydarzy się między 2022 a 2026 rokiem. Naukowcy ostrzegają!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: susza | zakaz mycia samochodu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy