Zanim będziesz w ciąży
Wiele z nas ciąża zaskakuje. Tymczasem macierzyństwo powinno być równie drobiazgowo zaplanowane jak kariera zawodowa czy zakup mieszkania.

Do ciąży trzeba się odpowiednio przygotować. Od tego zależeć będzie, czy Twoje dziecko urodzi się zdrowe i silne, a Ty bez problemów przejdziesz przez to zadanie.
Badania
Na 3 miesiące przed planowaną ciążą należy odwiedzić ginekologa oraz internistę i powiedzieć im o swoich planach. Zaleca się kontrolę serca, dróg rodnych, nerek. Trzeba sprawdzić, czy nie ma cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, infekcji dróg rodnych i moczowych. Warto zrobić badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, listeriozy. Nieleczone schorzenia nie są obojętne dla rozwijającego się płodu. Mogą też być przyczyną przedwczesnego porodu.
Szczepienia
Jeśli nie chorowałaś w dzieciństwie na różyczkę i nie stwierdzono u ciebie przeciwciał tej choroby, powinnaś się zaszczepić - co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą.
Odpowiednia dieta
Pora zacząć się odpowiednio odżywiać i zapomnieć o dietach odchudzających. Zbyt niska waga może zaburzyć cykl rozrodczy oraz zmniejszyć szansę na zajście w ciążę. Twoja dieta powinna być bogata w warzywa, owoce i nabiał. Już teraz przyzwyczajaj się do ograniczania soli. Unikaj jedzenia surowego mięsa, serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka, nie mytych warzyw i owoców (mogą zawierać mikroorganizmy toksoplazmozy i listerii, wywołujących choroby, które stanowią zagrożenie dla ciąży i płodu).
Kwas foliowy
Na 3 miesiące przed ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy (0,4 mg dziennie), który znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad centralnego układu nerowego.
Koniec z paleniem
Przed zajściem w ciążę muszisz rzucić palenie! Dzieci palaczek często rodzą się przedwcześnie lub z małą masą ciała. Zagrożone są trwałym uszkodzeniem mózgu oraz niedojrzałością płuc. W przyszłości mogą chorować na zapalenie zatok, alergię i astmę oskrzelową.
Pigułki w odstawkę
Jeśli przyjmowałaś leki hormonalne lub doustne środki antykoncepcyjne, odczekaj 3 cykle miesiączkowe po ich odstawieniu. Tyle czasu potrzebuje organizm, aby wrócił naturalny rytm funkcji rozrodczych.