Zapalenie żołądka u psów: Objawy i leczenie

Co do tego, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie ma najmniejszej wątpliwości. Oczywistym jest też to, że prócz zabaw i harców na świeżym powietrzu, należy zaspokajać niezbędne potrzeby, a także stale monitorować jego stan zdrowia. Częstym schorzeniem, które występuje u psów, jest zapalenie żołądka – jeśli się pojawia, trzeba działać zdecydowanie, ponieważ zwierzę bardzo cierpi! Jak pomóc naszemu psu? W jaki sposób objawia się choroba?

Niewiele trzeba, aby psa dopadło zapalenie żołądka
Niewiele trzeba, aby psa dopadło zapalenie żołądka123RF/PICSEL

Zapalenie żołądka u psa. Czym jest?

Zapalenie żołądka u psa jest bardzo bolesną i niebezpieczną przypadłością. Najczęściej towarzyszy jej także stan zapalny w obrębie jelit. Zapalenie żołądka sowodowane jest infekcją bakteryjną lub wirusową, wskutek której następuje degradacja błony śluzowej i odsłonięcie naczyń krwionośnych znajdujących się w żołądku bądź w jelitach. Zbagatelizowanie zapalenie żołądka i jelit u psa sprzyja namnażaniu się w układzie pokarmowym bakterii, które mogą doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. Często powodują nieprawidłową pracę ważnych narządów: serca, wątroby i nerek, co pośrednio zagraża życiu zwierzęcia.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Przyczyny zapalenia żołądka u psa

Przyczyn zapalenia żołądka u psa może być wiele. Niektóre z nich dotyczą alergii na niektóre produkty (w tym te, które nasz pies może podkraść ze stołu), a także niedobory witamin czy innych, cennych składników odżywczych. Jednak najczęstszą przyczyną jest spożycie patogenu podczas spaceru, np. zdechłego, małego zwierzęcia lub zepsutego produktu, który przypadkowo pies odnalazł (np. w pobliżu śmietnika). Mogą one zawierać chorobotwórcze bakterie, wirusy, pasożyty czy toksyny - to one szybko doprowadzają do zapalenia żołądka i jelit u psa.

Warto zwracać uwagę na nietypowe zachowanie psa
Warto zwracać uwagę na nietypowe zachowanie psa123RF/PICSEL

Jak rozpoznać zapalenie żołądka u psa?

Typowym objawem zapalenia żołądka u psa są wymioty. Najczęściej występują one kilku lub kilkunastokrotnie w ciągu dnia i mogą zawierać domieszkę żółci, a niekiedy nawet i krwi. Jeśli połączone są z intensywnymi biegunkami, to znak, że stan zapalny objął również i jelita. Co jeszcze powinno wzbudzić naszą czujność? Zapalenie żołądka i jelit u psa powoduje również apatię, osłabienie, drastyczny spadek apetytu. Można również usłyszeć bulgotanie treści żołądkowej w brzuchu, a także zauważyć jego twardość. Niekiedy pies może mieć podwyższoną temperaturę, ale w przypadku, kiedy stan zapalny jest już zaawansowany.

Czy zapalenie żołądka jest groźne?

Zapalenie żołądka u psa, a zwłaszcza wtedy, gdy nie jest wdrożone odpowiednie leczenie, może być opłakane w skutkach. Nie dość, że może poważnie obciążyć lub uszkodzić ważne organy serce, wątrobę i nerki (gdyż muszą wykonać intensywną pracę, by usunąć np. toksyny), to także szybko prowadzi do odwodnienia, co zwłaszcza w przypadku młodych psów, jest zagrożeniem dla ich życia!

Niekiedy psu trzeba podać kroplówkę
Niekiedy psu trzeba podać kroplówkę123RF/PICSEL

Udaj się szybko do weterynarza

W przypadku występowania wyżej wymienionych objawów, niezbędne jest udanie się do weterynarza, który najpierw przeprowadzi niezbędne badania (np. USG, krwi), aby zlokalizować przyczynę zapalenia żołądka i jelit. Niekiedy pies musi pozostać w lecznicy na obserwacji, a w niektórych przypadkach podaje się mu kroplówkę, aby wzmocnić organizm. Jednak najczęściej stosowana jest pomoc doraźna, czyli podanie odpowiednich leków przeciwwymiotnych i przeciwbiegunkowych. Czasami niezbędna jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych zwierzęcia i zastosowanie diety lekkostrawnej.

Czy da się zapobiegać zapaleniu żołądka u psa?

Trudno jest w stu procentach zapobiec zapaleniu żołądka u psa, jednak można zmniejszyć prawdopodobieństwo jego występowania. Przede wszystkim trzeba pilnować, aby pies nie podjadał podczas spacerów podejrzanych rzeczy, które mogą mu potencjalnie zaszkodzić. Jeśli pies ma taką niezdrową tendencję, warto wypracować z nim metody (np. z behawiorystą), które oduczą go tego nawyku. Jednak warto pamiętać, aby nie zapominać o okresowych szczepieniach i odrobaczaniach: mogą one zminimalizować ryzyko występowania zapalenia żołądka lub złagodzić jego przebieg w przyszłości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas