Zaskakujące odkrycie naukowców! W Bałtyku żyje jedno z najstarszych stworzeń na świecie!

Wody Bałtyku skrywają wiele tajemnic, jednak jedna z nich właśnie została rozwikłana przez naukowców z kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley. Chodzi bowiem o najstarsze organizmy na świecie, czyli żebropławy. Przypomina meduzę i... podobno jest naszym odległym przodkiem!

Na dnie Bałtyku żyją najstarsze organizmy na świecie
Na dnie Bałtyku żyją najstarsze organizmy na świecie123RF/PICSEL

Według najnowszych badań naukowców z USA, żebropławy są najstarszymi żyjącymi organizmami na Ziemi. Te podobne do meduz stworzenia zamieszkują głębiny oceanów i pojawiły się na naszej planecie około 700 milionów lat temu. Dla porównania, naukowcy wskazują, że robaki wyewoluowały około 500 milionów lat temu, a kręgowce pojawiły się po raz pierwszy około 450 milionów lat temu. Żebropławy spotykane są także w Bałtyku, nasze morze zamieszkuje żebropław groszkówka.

Zwierzę to pojawiło się na naszej planecie najprawdopodobniej około 600 lub 700 milionów lat temu

- stwierdził profesor Daniel Rokhsar w rozmowie z dziennikiem "Daily Mail". - "Trudno dokładnie określić, jak wyglądały pierwsze osobniki, ponieważ są to zwierzęta o miękkim ciele, które nie pozostawiły po sobie skamielin. Możemy jednak użyć porównań między współczesnymi przedstawicielami, aby dowiedzieć się więcej o naszych wspólnych przodkach".

Jak wyglądają żebropławy?

Żebropławy to dwuwarstwowe zwierzęta bezkręgowe, które obejmują co najmniej 100 gatunków. Ze względu na swoje podobieństwo do meduz, były kiedyś klasyfikowane razem z parzydełkowcami jako jamochłony, jednak żebropławy nie posiadają komórek parzydełkowych. Te organizmy prowadzą pelagiczny tryb życia, co oznacza, że stale pływają, głównie w morzach i oceanach.

Żyją na głębokości około 6,5 km i mają osiem zestawów rzęsek przypominających macki, które biegną po bokach ich ciał i służą do poruszania się. Gdy woda wyrzuci je na brzeg, przypominają bezkształtną galaretę.

Żebropławy pobiły rekord gąbek!

- "Dotychczas gąbki były powszechnie uznawane za najwcześniejsze wciąż żyjące organizmy. Nie posiadają układu nerwowego ani mięśni i przypominają nieco kolonialne wersje niektórych jednokomórkowych pierwotniaków" - wyjaśnił profesor Rokhsar.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie było możliwe dzięki badaniom chromosomów. Zespoły porównywały chromosomy różnych gatunków pierwotnych zwierząt i odkryły, że żebropławy mają unikalną kombinację genów, która pojawiła się jeszcze przed powstaniem innych gatunków, takich jak gąbki i inne organizmy.

Najprostsze wyjaśnienie jest takie, że żebropławy oddzieliły się przed przegrupowaniami genetycznymi

- powiedział profesor Rokhsar, dowodząc, że to właśnie żebropławy są najstarszymi spośród odkrytych wciąż żyjących organizmów na Ziemi.

Badacz podkreślił również, że oznacza to, iż żebropławy są wspólnymi przodkami innych organizmów na naszej planecie.

Korba na rower, odc. 2: Rowerem wzdłuż BałtykuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas