Reklama

Reklama

Zauważyłeś czarne plamy na liściach w ogrodzie? To niepokojąca oznaka

Zmiany na liściach w ogrodzie mogą wywołać niepokój niejednego z nas. Nic w tym dziwnego - zależy nam przecież na estetyce roślin i każda niedoskonałość sprawia, że szukamy źródła problemu. Skąd biorą się czarne plamy na liściach? Okazuje się, że jest to bardziej złożony problem, niż mogłoby się wydawać.

Z czego biorą się czarne plamy na liściach?

Plamy na liściach mogą pojawić się między innymi z powodu chorób nieinfekcyjnych, które tym samym są oznaką błędów przez nas popełnionych w pielęgnacji roślin. W niektórych przypadkach przyczyną mogą być również infekcje wywoływane przez wszelkiego rodzaju wirusy i grzyby.

Przeczytaj także: Przebarwienia na liściach - o czym świadczą?

Plamiste przebarwienia na liściach często spowodowane są żerowaniem szkodników na naszych roślinach. Warto pamiętać zatem, by regularnie pielęgnować ogródek i szybko interweniować po pojawieniu się niepokojących objawów. 

Reklama

Smołowata plamistość klonu może upstrzyć liście. A tego typu sygnały są niczym innym jak oznaką porażenia przez grzyba - łuszczeńca klonowego, czyli pasożyta, który wywołuje właśnie wyżej wspomnianą chorobę klonów.

Badania wykazały, że łuszczeniec klonowy może być traktowany w pewnym stopniu jako bioindykator jakości powietrza, o czym przypominają Lasy Państwowe na swoim facebookowym profilu. Częstotliwość występowania plam na liściach jest jednak znacznie niższa na obszarach z większym stężeniem tlenów siarki i azotu w powietrzu.

Jeśli zauważycie pierwszy plamy na okolicznych klonach, pamiętajcie, by opryskać je kilkukrotnie środkiem grzybobójczym w 10-dniowych odstępach. Nie zapominajcie też o usunięciu wszystkich opadłych liści. Nie kompostujcie ich, bo zarodniki mogą tam przetrwać, a tego raczej każdy z was wolałby uniknąć.

Zobacz też: Co oznaczają czarne i żółte plamy na liściach monstery?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny | grzyby | liście

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy