Zawodowa pozycja Polek

Zdaniem najnowszego "Wprost", już wkrótce 8 marca może stać się świętem mężczyzn - dla upamiętnienia czasów, kiedy mieli rzekomo lepiej niż kobiety.

Polki dobrze sobie radzą na rynku pracy, bo mają wiele atutów.
Polki dobrze sobie radzą na rynku pracy, bo mają wiele atutów.INTERIA.PL

Obecnie kobiety stanowią w Polsce ok. 30 proc. kadry menedżerskiej w dużych firmach, co jest europejskim rekordem. W naszym kraju nie ma zawodowej dyskryminacji kobiet - poza małymi miejscowościami, gdzie wynika ona z bezrobocia. 59. proc. Polek badanych przez CBOS uważa, że nie są traktowane gorzej od mężczyzn. Kobiety są prezesami banków, dużych firm, organizacji pracodawców.

Obecnie kobiety stanowią 82 proc. zatrudnionych w służbie zdrowia, 79 proc. - w oświacie, 65. proc. - w sądownictwie, 63 proc. - w administracji państwowej. Według OBOP, w 72 proc. gospodarstw domowych to one kontrolują rodzinne budżety.

Polki dobrze sobie radzą na rynku pracy, bo mają wiele atutów. Według danych GUS, studia wyższe ukończyło 11,1 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn, a wykształcenie średnie ma 54,8 proc. kobiet oraz 35,4 proc. mężczyzn. Za kilkanaście lat przewaga Polek pod względem wykształcenia może być tak duża, że to one będą zajmować większość stanowisk w biznesie i polityce.

Co prawda aż 80 proc. kobiet pytanych przez Pracownię Badań Społecznych odpowiedziało, że nie ma ochoty walczyć o wysokie stanowiska w polityce, ale swą decyzję tłumaczyły tym, że nie chcą płacić samotnością za awans.

Często przytaczanym argumntem za dyskryminacją Polek na rynku pracy są ich niższe zarobki w porównaniu z zarobkami mężczyzn. Z raportu prof. Henryka Domańskiego i prof. Anny Titkow z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN wynika, że Polki zarabiają średnio 69,4 proc. tego, co mężczyźni na tych samych stanowiskach. W latach 80. przeciętne zarobki kobiet stanowiły zaledwie 40,8 proc. pensji mężczyzn. Lepiej niż w Polsce jest obecnie tylko w Kanadzie (zarobki kobiet to 72 proc. zarobków mężczyzn), USA, Australii i Danii (ok. 90 proc.).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas