Zdobisz paznokcie w ten sposób? Taki manicure może być bardzo niebezpieczny
Manicure hybrydowy i żelowy to popularne metody zdobienia paznokci, dzięki którym nasze dłonie wyglądają schludnie i elegancko, a efekt utrzymuje się przez długi czas. Jednakże wiele kobiet decydujących się na taki manicure nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń zdrowotnych. O groźnych konsekwencjach tych zabiegów opowiedziała znana w mediach społecznościowych dermatolożka.
Spis treści:
- Kim jest dr Neera Nathan? Jej konto obserwuje niemal 700 tys. internautów
- Znana dermatolożka o skutkach ubocznych hybryd. Nawet 20 min podnosi ryzyko
- Nie tylko nowotwory. Lista wad hybrydowego manicure jest dłuższa
- Czy musimy zrezygnować z tej metody zdobienia paznokci? Okazuje się, że możemy się chronić
Kim jest dr Neera Nathan? Jej konto obserwuje niemal 700 tys. internautów
Dr Neera Nathan to znana dermatolożka z Bostonu, której zainteresowania kliniczne i badawcze obejmują raka skóry, chirurgię dermatologiczną, medycynę laserową oraz fotoprotekcję.
W ostatnim czasie zdobyła ogromną popularność w sieci, a jej instagramowy profil obserwuje już niemal 700 tys. użytkowników. To właśnie w mediach społecznościowych dr Neera Nathan dzieli się poradami dotyczącymi pielęgnacji skóry, a także najróżniejszymi faktami z dziedziny dermatologii.
Znana dermatolożka o skutkach ubocznych hybryd. Nawet 20 min podnosi ryzyko
W jednym ze swoich ostatnich postów dr Neera Nathan odniosła się do metod zdobienia paznokci, które wymagają utwardzania lakierów za pomocą lampy UV. Chodzi przede wszystkim o manicure żelowy i hybrydowy, który w Polsce wciąż cieszy się ogromną popularnością.
Jak zaalarmowała dermatolożka, nawet krótka, 20-minutowa sesja suszenia paznokci pod lampą UV może prowadzić do mutacji DNA, co jest związane z ryzykiem rozwoju nowotworu skóry.
Lekarka zwróciła uwagę na najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Nature", które potwierdzają szkodliwość promieniowania UV emitowanego przez lampy stosowane w salonach kosmetycznych.
Jak sama przyznała, wielokrotnie diagnozowała przypadki raka skóry na dłoniach i palcach u kobiet, które regularnie poddawały się manicure hybrydowemu lub żelowemu, nie posiadając innych czynników ryzyka.
Nie tylko nowotwory. Lista wad hybrydowego manicure jest dłuższa
Nowotwory to jednak niejedyny problem, o którym mówiła dermatolożka. Dr Nathan zwróciła uwagę na inne konsekwencje, takie jak osłabienie struktury paznokci, które stają się kruche i łamliwe.
Co więcej, u osób z alergią na szelak - substancję wykorzystywaną w niektórych lakierach - może pojawić się reakcja alergiczna w postaci wysypki. Jak widać, lista potencjalnych zagrożeń związanych z manicure hybrydowym czy żelowym jest znacznie dłuższa, niż może się wydawać.
Zobacz również: Minimalizm wkracza na urodowe salony. Zapomnij o wzorkach. Te paznokcie święcą teraz triumfy
Czy musimy zrezygnować z tej metody zdobienia paznokci? Okazuje się, że możemy się chronić
Czy oznacza to, że każda osoba powinna zrezygnować z manicure hybrydowego? Dr Neera Nathan sugeruje, że jeśli ktoś nie chce całkowicie rezygnować z tego zabiegu, warto wprowadzić dodatkowe środki ochrony. Zaleca, aby na co najmniej 20 minut przed rozpoczęciem suszenia paznokci pod lampą UV, nałożyć na dłonie krem z filtrem SPF 30+ oraz rozważyć użycie rękawiczek bez palców z filtrem UPF, które dodatkowo ochronią skórę przed promieniowaniem.