Znamy laureatów Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Oto oni
W tym roku Kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera wybierała laureatów w dwóch kategoriach - pisarstwo i zaangażowanie społeczne. Właśnie wyłoniono zaszczytnych zwycięzców. W uzasadnieniu zaznaczono, że łączy ich odwaga „niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty”.
Nagroda Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane zasłużonym nieprzerwanie od 2001 roku. Otrzymują je publicyści, a także osoby działające na rzecz społeczeństwa, które swoimi czynami promują między innymi odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka.
Kapituła podczas dokonywania wyboru kieruje się wartościami bliskimi za życia księdzu Józefowi Tischnerowi. Szuka tych wzorców u nominowanych, a potem podejmuje ostateczną decyzję.
Do tej pory w gronie laureatów Nagrody znaleźli się między innymi: Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, ks. Tomáš Halík, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Łukasz Lamża, siostra Małgorzata Chmielewska
Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Oto tegoroczni laureaci
Kapituła wyłoniła już tegorocznych laureatów Nagród Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Tym razem wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach - pisarstwo i zaangażowanie społeczne. Kapituła zwracała szczególną uwagę na to, by zdobywcy nagród kontynuowali Tischnerowskie "myślenie według wartości".
Nagrodę za pisarstwo otrzymał publicysta, redaktor naczelny czasopisma "Więź" i zaangażowany działacz katolicki Zbigniew Nosowski. "Jury doceniło cykl artykułów "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie", w którym Nosowski ujawnił przypadki krycia nadużyć seksualnych w diecezji szczecińskiej i gdańskiej, oraz książkę Nosowskiego "Szukanie nadziei", czyli zbiór najważniejszych publikacji z ostatnich kilkudziesięciu lat" - zaznaczono w informacji prasowej.
W drugiej kategorii - zaangażowanie społeczne - postanowiono wyróżnić dwie organizacje i przyznać nagrodę ex aequo. Tegorocznymi laureatami zostały Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. Kapituła w tym przypadku wzięła pod uwagę zaangażowanie organizacji w niesienie pomocy uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.
To, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów, to odwaga - ta niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty, którą współtworzymy. Odwaga wymagająca niekiedy mówienia i działania wbrew oficjalnym narracjom, czy naciskom silniejszych instytucji. Wreszcie odwaga, aby bronić godności tych ludzi, którym została ona zabrana
***
Zobacz również:
Natura upomniała się o swoje. Opuszczony hotel w Irlandii jest "zjadany" przez rośliny
Tajemnica królewskiej rezydencji. To dlatego mieszkańcy ją opuścili?