Zrób sobie prezent (przed)świąteczny – nadaj mieszkaniu ciepła
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z ciepłą, domową atmosferą, charakterystycznymi aromatami, przytulnym, nastrojowo udekorowanym salonem i oczywiście podarunkami. W tym roku warto zrobić sobie wyjątkowy prezent – ocieplić swoje wnętrza, nie tylko na święta. Jak to zrobić, aby meblowanie i zmiany aranżacyjne były czystą przyjemnością?
Ciepłą i przytulną atmosferę można stworzyć nawet w chłodnym, nowoczesnym wnętrzu. Nie potrzeba do tego generalnego remontu ani przemalowywania ścian. Wystarczy niewielkie przemeblowanie, odpowiednie oświetlenie, starannie dobrane dodatki... i do ciepłej, świątecznej atmosfery będzie brakowało jedynie choinki i piernikowego aromatu.
Meble ocieplające wnętrza - jak je wybrać?
Z ciepłem domowego ogniska kojarzą się przede wszystkim naturalne materiały. Meble w kolorze drewna będą tu pasowały idealnie, mogą stać się elementem różnego typu wnętrz, również nowoczesnych. Mebel w drewnianym dekorze może być bowiem innowacyjny.
- Tradycyjna forma mebli w kolorze drewna może zostać znakomicie przełamana przez elementy szklane, które nadają solidnym meblom lekkości i posmaku nowoczesności - tłumaczy Ewelina Wójcik, dyrektor d.s. marketingu Meble Wójcik. - Meble o drewnianym dekorze w ciepłych, piaskowych i brązowych tonacjach, ale z nutką oryginalności, podłużnymi, metalowymi uchwytami i przeszkleniami, nadadzą pomieszczeniu ciepła, nie burząc jego nowoczesnego stylu - dodaje.
Salon jest sercem domu. Tutaj więc warto postawić na przytulne meble wypoczynkowe - sofy, fotele obite miłymi w dotyku materiałami, a także pufy. Jeśli wymieniasz meble na nowe, zawczasu zamów transport swoich starych mebli lub wystaw je na sprzedaż, aby aranżacja nowego kompletu nie sprawiała problemu. Nie obawiaj się, że nie wszystko będzie idealnie do siebie pasowało. Wybierz styl, w jakim chcesz umeblować wnętrze, ale same meble możesz dobierać z różnych kolekcji i kompletów. Pamiętaj, że do prostych, drewniano-szklanych mebli pasują naprawdę przeróżne aranżacje. Baw się meblami, a efekt będzie prawdziwie domowy i niewymuszony.
Stolik kawowy może być centralną częścią części wypoczynkowej. Komplety w stylu tureckim, czyli wiele drewnianych stoliczków o różnych rozmiarach, zaprojektowanych z myślą o tym, aby każdy miał swój mały kącik na kawę i ciastko, to dobre rozwiązanie również do naszych salonów. A skoro już jesteśmy przy Oriencie - niewątpliwie dużo ciepła doda pomieszczeniu dywan.
Ocieplaj, dekorując
Dywan orientalny lub inspirowany orientem to wysokiej klasy tkanina, miękka i wzorzysta, trwała, o ciepłych kolorach. To dodatek, który nie tylko przyciągnie wzrok gości, ociepli wnętrze (oraz fizycznie ociepli podłogę), ale także umożliwi dzieciom zabawę na podłodze.
Kolejnymi ciepłymi (dosłownie i w przenośni) elementami dekoracyjnymi są wszelkiego rodzaju koce, pledy i poduszki. Nawet w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach tego rodzaju dodatki są w stanie stworzyć prawdziwie domową, świąteczną atmosferę, zwłaszcza jeśli utrzymane są w ciepłych, żywych kolorach, takich jak ciemne złoto, głęboka czerwień, pomarańcze i brązy. Równie dobrze sprawdzą się jednak szarości, beże, krem, a nawet czerń. Ostatnio modne są zwłaszcza koce o grubych splotach, wyglądające niczym robione na drutach. Ważne, żeby koc prezentował się dekoracyjnie, ale przede wszystkim był użyteczny - w końcu w zimowe, świąteczne wieczory przy książce, herbacie korzennej i cieście przykrycie się takim kocem to sama przyjemność!
O atmosferze wnętrza przesądzić mogą nie tylko duże dodatki, ale także bibeloty. Fotografie w drewnianych ramkach, figurki zwierząt czy postaci, ryciny i rozmaite inne ozdoby ścienne sprawią, że pokój nabierze osobowości. Różnorakie koszyki - najlepiej wiklinowe - do przechowywania gazet, kosze, a także misy i tace z naturalnych surowców (np. bambusowe, z plecionki) także będą ciepłymi, domowymi akcentami. Na Święta warto zaopatrzyć się także w ozdoby sezonowe, w kolorach zieleni, złota i czerwieni. Idealnymi świątecznymi akcentami będą zatem orzechy włoskie i szyszki przyprószone złotem. Nie zapomnij także o tym, że atmosferę tworzą zapachy. Wybierz świece zapachowe o takich nutach jak jabłko i cynamon bądź drzewo sandałowe. Zamiast świecy możesz też wybrać eleganckie szklane naczynia napełniane olejkami zapachowymi, do których włożysz bambusowe patyczki. Patyczki nasiąkają olejkiem i rozprowadzają zapach po pomieszczeniu przez kilka miesięcy.
Ciepłe światło to ciepłe wnętrze
Podczas gdy w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy powinny dominować źródła światła o chłodnej temperaturze barwnej, do wypoczynku najlepsze jest światło ciepłe, o temperaturze płomienia świecy lub tradycyjnej żarówki. Prawdziwe świece mogą pełnić funkcję dodatkowych źródeł światła, przydadzą się zarówno podczas romantycznych wieczorów, jak i obowiązkowo w trakcie wieczerzy wigilijnej. Pamiętaj jednak, że najważniejszą funkcję będzie wieczorami pełniło światło sztuczne. Zadbaj zarówno o główne źródło światła, jak i oświetlenie boczne. Miej na uwadze, że półmrok nie jest przytulny - jest ponury. Przytulności nada światło o ciepłej barwie, ale wystarczająco intensywne, żeby rozjaśniło całe wnętrze. Dodatkowo możesz "ocieplić" i jednocześnie odświeżyć salonowe lampy, wymieniając im abażury. Czasem taka niewielka z pozoru i bardzo prosta zmiana może odmienić oblicze całego pomieszczenia. Dlatego nie obawiaj się eksperymentów, postaw na ciepłe kolory, naturalne materiały i stwórz w prosty sposób świąteczną atmosferę - nie tylko na Święta.
Święta kojarzą się z ciepłą, domową atmosferą, aromatami i prezentami. Aby stworzyć taką atmosferę nie tylko od święta, umebluj mieszkanie meblami z naturalnych materiałów w ciepłych barwach i dodaj do wnętrza odpowiednich akcentów dekoracyjnych.