ZUS zaostrzy kontrole w polskich domach? Oto kto miałby znaleźć się pod lupą

Zwolnienia lekarskie wystawiane podczas teleporad budzą ostatnio sporo kontrowersji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w żaden sposób ich nie weryfikuje, przez co zaczyna pojawiać się coraz więcej wątpliwości co do ich wiarygodności. Pracodawcy są zaniepokojeni, a samorząd lekarski zainteresowanych problemem podsyła do ZUS.

Pacjenci nadużywają zwolnień lekarskich? Pracodawcy mają wątpliwości, czy naprawdę chorują
Pacjenci nadużywają zwolnień lekarskich? Pracodawcy mają wątpliwości, czy naprawdę chorująMichał WoźniakEast News

Jak zdobyć L4? W Polsce nie ma z tym najmniejszych problemów

Mimo iż oficjalnie stan zagrożenia epidemiologicznego został zniesiony, zdobycie L4 nadal jest banalne. Niektóre placówki medyczne oferują bowiem zwolnienie lekarskie "w 15 minut", a nawet zwolnienie lekarskie "w 5 minut", a uzyskać je można za pośrednictwem sieci.

Zobacz też: Domowe syropy i mikstury na odporność organizmu. Działają jak tarcza na wirusy

Na portalu Prawo.pl możemy przeczytać komentarz rzecznika ZUS, który wypowiedział się na temat kontroli związanych ze zwolnieniami lekarskimi wystawianych na teleporadach.

Nie ma specjalnych kontroli skierowanych na teleporady. Zweryfikowane może zostać każde zwolnienie lekarskie. Zasady dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych jak i ich kontroli - bez względu na formę ich udzielenia - są takie same. Dla ZUS nie ma znaczenia czy zwolnienie zostało wystawione w ramach teleporady czy też po tradycyjnym spotkaniu z pacjentem. Na zaświadczeniu lekarskim nie ma także informacji, czy zostało ono wystawiono przez lekarza w ramach teleporady.
wyjaśnił Paweł Żebrowski portalowi Prawo.pl

Pracodawcy chcą kontroli krótkotrwałych zwolnień lekarskich. Co na to ZUS?

Problem nurtuje przede wszystkich pracodawców, którzy mają ograniczoną wiarygodność co do zwolnień lekarskich swoich pracowników. Swoje obawy tłumaczą kosztami krótkich zwolnień, za które sami odpowiadają.

Potrzebujemy mechanizmu, który będzie ograniczał nadużycia. W innym wypadku odbija się to na zaufaniu pracodawców do pracowników, którzy przedstawiają zwolnienia lekarskie,
wyjaśniła Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC, dla portalu Prawo.pl

Ustawa zasiłkowa mówi, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawieniu L4, ZUS może odebrać lekarzowi upoważnienia do wystawiania takich zaświadczeń na czas nie przekraczający 3 albo 12 miesięcy. 

Nawet w czasie epidemii ZUS nie został zwolniony z kontrolowania zaświadczeń lekarskich. Można zatem powiedzieć, że weryfikując zwolnienia ZUS realizuje swoje podstawowe zadania
wyjaśnił przedstawiciel ZUS

Rzecznik ZUS wyjaśnił także, że jednostka ta współpracuje z organami ścigania - prokuraturą i policją, gdzie w niektórych przypadkach nadużyć ma obowiązek skierować podejrzaną sprawę.

Eksperci podają też, że taką kontrolą może zostać objęte każde zwolnienie lekarskie - wystawione zarówno tradycyjnie czy w przez teleporadę.

Polskie pisarki, na które warto zwrócić uwagęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas