Reklama

Reklama

Zwierzenia obcym w środku miasta

Portugalczycy wzorując się na Hiszpanach uruchomili pierwszy gabinet wysłuchiwania w centrum Lizbony. Odbywa się w nich terapia dla osób z problemami, które mogą zwierzyć się z nich obcym.

Jak poinformowała PAP Life Margarida Neto, lekarz psychiatra sprawująca kierownictwo nad lizbońską placówką, głównym celem gabinetu wysłuchiwania jest pomoc ludziom w różnorodnych problemach natury psychologicznej.

- W naszym społeczeństwie przybywa osób z różnorodnymi kłopotami psychicznymi i duchowymi. W wielu przypadkach trafiają do nas osoby z depresją, której jak dowodzą statystyki doświadczył już co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Licznie stawiają się tutaj również seniorzy, a także ludzie, którzy po stracie bliskiej osoby nie potrafią się odnaleźć - powiedziała Margarida Neto.

Reklama

Portugalska psychiatra ujawniła, że pomysł bezpłatnych terapii polegających na rozmowie z obcą osobą jest na tyle skuteczny, że prototyp gabinetów wysłuchiwania przeżywa ogromną popularność w sąsiedniej Hiszpanii, czyli w swojej ojczyźnie.

- Idea ta narodziła się w 2009 r. w Hiszpanii w katolickim zgromadzeniu kamilianów. Mają już oni 30 gabinetów wysłuchiwania, w tym jeden, który objeżdża kraj. W naszym przypadku nie wiążemy się ściśle z instytucją Kościoła, choć otrzymujemy od niego znaczne wsparcie i korzystamy z salek jednej z parafii położonej w centrum Lizbony - wyjaśniła Neto.

W ciągu pierwszych trzech tygodni funkcjonowania gabinetu wysłuchiwania w Lizbonie do udzielających się tam bezinteresownie psychologów i psychiatrów zgłosiło się już blisko 40 osób.

- Choć współpracujemy z Kościołem, to nasz gabinet nie jest projektem służącym zastępowaniu sakramentu pokuty. Gabinety wysłuchiwania są miejscami, w których osoba, bez względu na wyznawaną wiarę, płeć - czy wiek może zostać wysłuchana - dodała Neto.

Współzałożycielka pierwszego portugalskiego gabinetu wysłuchiwania wyjaśniła, że nowy projekt bazuje na zwyczajnej rozmowie, gdzie osoba mająca problem może go wyjawić przed drugim, obcym człowiekiem. Nie chodzi tu jednak o poszukiwanie rozwiązania kłopotu, ale o jego wyartykułowanie.Z szacunków hiszpańskich kamilianów wynika, że zdecydowana większość osób korzystających z gabinetów wysłuchiwania pojawia się w nich regularnie. Głównym motywem wizyt w tych placówkach jest wypowiedzenie bólu po starcie bliskiej osoby.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje