Po 400 latach do Londynu powróciły bobry

W Wielkiej Brytanii są od wieków uznawane za szkodniki i intensywnie tępione. Teraz jednak podejście do nich się zmienia. Bobry powoli wracają do łask i są ponownie wprowadzane do środowiska, aby pomóc w odbudowie naturalnego rzecznego ekosystemu i zmniejszyć zagrożenie powodziami. Niedawno, jak podaje BBC, zawitały do północnej części Londynu. W stolicy Anglii nie widziano ich od 400 lat.

Bobry w Londynie to na razie eksperyment
Bobry w Londynie to na razie eksperyment123RF/PICSEL

Parę dwuletnich bobrów wypuszczono do specjalnie przygotowanego 6-hektarowego wybiegu na terenie farmy Forty Hall w Enfield. Zrobiono to w ramach projektu przygotowanego przez władze okręgu Enfield i Capel Manor College, londyńskiej uczelni o profilu przyrodniczym. Dr Roisin Campbell-Palmer, kierowniczka ds. odbudowy populacji bobrów w Beaver Trust, ma nadzieję, że do przyszłego roku para dochowa się potomstwa.

"Cieszymy się, że możemy przywrócić bobry do naturalnego środowiska w tak bliskiej odległości od obszaru miejskiego. Razem z weterynarzami staramy się zapewnić im najwyższy dobrostan. Wiemy z doświadczeń w Europie i części Szkocji, że te zwierzęta potrafią się wspaniale zaadaptować, jeśli tylko będą miały wodę i odpowiednią ilość pożywienia" - powiedziała dr Campbell-Palmer.

Bobry - mali inżynierowie

Bobry pełnią w przyrodzie funkcję inżynierów - budując tamy, spowalniają spływ wody, przez co umożliwiają środowisku jej naturalne magazynowanie i filtrowanie. Odtwarzają w ten sposób mokradła i tworzą siedliska przyjazne innym organizmom. Ścinają wprawdzie drzewa, ale też ograniczają ryzyko powodzi w dolnym biegu rzeki.

W Brytanii bobry zostały niemal całkowicie wybite w XVI wieku, bo polowano na nie dla futer, mięsa i gruczołów zawierających kastroleum - substancję wykorzystywaną m.in. w perfumiarstwie. Teraz, po ponad 400 latach, są ponownie wprowadzane do środowiska. Obecnie bobry żyją w kilku rzekach w Szkocji i Anglii - część w ramach oficjalnych programów i badań w specjalnych ogrodzonych siedliskach, część dlatego, że uciekła lub została nielegalnie uwolniona.

Bobry wracają do dawnych siedzib

Chociaż bobry uznawane są za zwierzęta, które oddają przyrodzie nieocenione usługi, to rolnicy są często sceptyczni i ostrzegają przed powodowanymi przez nie szkodami. Dlatego program reintrodukcji tego gatunku prowadzony jest w Wielkiej Brytanii ostrożnie, a poprzedziły go liczne konsultacje społeczne.

Bobry osiedlane są w wybranych, ogrodzonych enklawach, gdzie bada się ich wpływ na środowisko. Główną korzyścią jest zapobieganie powodziom, ale zaobserwowano też, że spowolnienie spływu wody pomaga innym zwierzętom, na przykład rakom z gatunku Austropotamobius pallipes.

To jedyny rodzimy gatunek raka na Wyspach Brytyjskich, wypierany przez przywleczonego z Ameryki inwazyjnego raka sygnałowego. Badacze i obrońcy przyrody czekają na decyzje władz, które określą warunki dalszych działań związanych z ponownym wprowadzeniem bobrów do środowiska.

Zobacz również:

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas