Reklama

Reklama

38 tydzień

Delikatne włoski, które pokrywały ciało maleństwa, niemal całkowicie zniknęły (kiedy dziecko się urodzi, ich pozostałości mogą jeszcze znajdować się na ramionach, plecach i szyi).

Dziecko utyło o kolejne 100 g. Jego główka stanowi jedną czwartą długości ciała i zeszła już do kanału miednicy, co możesz odczuwać jako narastający ucisk w dole brzucha. Tylko w 5 proc. przypadków ciąż dziecko ustawia się nóżkami lub pośladkami do przodu. Jeśli maluch nadal nie jest odwrócony głową w dół, możesz z pomocą doświadczonej położnej spróbować pomóc wykonać tę ostatnią woltę, masując odpowiednio brzuch.

Reklama

W dziewiątym miesiącu ciąży odczuwasz wiele zmiennych emocji, które są również udziałem dziecka. Dlatego ono też się boi, czuje napięcie, rozluźnienie, radość. Z badań psychologicznych wynika, że emocje, jakich doświadcza w życiu płodowym, towarzyszą mu przez całe życie. Postaraj się więc, by przeżycia twojego maluszka były jak najbardziej pozytywne. Po tym tygodniu ciążę uważa się za donoszoną, więc możesz być pewna, że twój maluszek nie przyjdzie na świat jako wcześniak.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje