Reklama

Reklama

Chroń się przed stresem

Chroniczny stres prowadzi do choroby, niejednokrotnie poważnej. Z badań przeprowadzonych w Stanach wynika, że 70-90 procent wizyt u lekarza pierwszego kontaktu dotyczy chorób na tle stresowym.

Za duży stres osłabia system odpornościowy człowieka, zwiększa jego podatność na infekcje, począwszy od zwykłego przeziębienia, po grypę z powikłaniami, jest też przyczyną problemów ginekologicznych (bolesne okresy czy poronienia).

Dodatkowo przyspiesza proces starzenia organizmu począwszy od poziomu komórkowego. Wykazano, że komórki krwi matek opiekujących się chronicznie chorym dzieckiem (zatem poddanych większej dawce stresu) są o 10 lat starsze od komórek kobiet bez takich doświadczeń.

Ale pomimo wciąż powiększanej wiedzy na temat zgubnych skutków stresu, nie robimy nic w tym kierunku, by go zniwelować. Dlaczego?

Reklama

Najpewniej z powodu braku czasu. Nie mamy go na specjalne techniki relaksacyjne, medytacyjne, wyjazdy na kilkudniowe zajęcia terapeutyczne dla zestresowanych. Może jednak wystarczyć krótka chwila - połóż ręce na brzuchu i wykonuj głębokie oddechy, najlepiej przeponą, obserwuj ruchy swych rąk. Niech stanie się to twoim zwyczajem w codziennych chwilach stresu.

Zmniejszysz napięcie mięśni, obniżysz ciśnienie krwi, zajmiesz myśli czymś innym - kto wie, może uratujesz się przed zawałem?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stres

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje