Reklama

Reklama

III trymestr, czyli my to jedność...

Uwaga! Rozpoczyna się ostatni etap! Trzeci trymestr - wiąże się już z przygotowaniami do porodu. W ostatnich 3 miesiącach ciąży możesz czuć się jak długodystansowiec, który powoli zbliża się do mety.

Co się dzieje z twoim ciałem?

Powoli zaczynasz czuć się ciężka, czasami naprawdę ciężka... Macica, której dno znajduje się około 8 cm powyżej pępka, osiągnęła już wielkość sporego arbuza. Z tego powodu mogą ci się zdarzać zgagi, częstsze wyjścia do toalety, a nieduży wysiłek może powodować zadyszkę.

Twoja sylwetka wyraźnie zmienia swój kształt przez szybko powiększający się brzuch, zmienił się środek ciężkości. To, kiedy i ile przybędziesz na wadze, jest rzeczą bardzo indywidualną. Dla niektórych kobiet będzie to pierwszy trymestr ciąży, dla innych skok na wadze nastąpi w drugim trymestrze. Ogólna zasada mówi, że powinnaś na końcu ciąży ważyć około 20 proc. więcej niż na jej początku, przy czym jeżeli jesteś osobą szczupłą, przyrost ten powinien być większy, jeżeli odwrotnie - mniejszy.

Reklama

Zaczynasz automatycznie odginać się ku tyłowi i przybierasz wygląd tak charakterystyczny dla kobiet w ciąży. To bardzo obciąża twój kręgosłup, dlatego pozwól mu odpoczywać w ciągu dnia kilka razy, kładąc się z lekko uniesionymi nogami. Nie noś też butów na wysokim obcasie. Wykonując te czynności przynosisz ulgę również nogom, zmniejszając przy okazji ryzyko wystąpienia żylaków.

Ten miesiąc ciąży jest też właściwym czasem na powtórzenie badania krwi oznaczającego poziom przeciwciał Rh.

Mogą się nasilić wszelkie dolegliwości z drugiego trymestru, np. poczucie zmęczenia, pogorszona kondycja. Możesz mieć skłonności do bolesnych skurczów łydek - dość nieprzyjemnych, zwłaszcza gdy budzą Cię w nocy (najlepiej spać z nogami lekko uniesionymi do góry! Leżącymi na poduszce). Nie obce mogą stać się obrzęki kończyn. Nie musisz się nimi martwić. Dbaj o to, by dzień przerywany był odpoczynkiem w pozycji leżącej na boku. Noś wygodne obuwie, na płaskim obcasie, być może będziesz potrzebowała butów o numer większych niż zazwyczaj - daj odpocząć swoim obrzękniętym stopom. Twoje piersi są w pełnej gotowości do pełnienia oczekiwanej roli społecznej, np. mogą dawać pierwsze kropelki mleka (laktacji).

Uwaga! Przed porodem twój organizm będzie wysyłać sygnały, że czas rozwiązania jest blisko. Około 2-3 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy (pod koniec 8. miesiąca ciąży sięgała ona aż pod łuki żebrowe). Pojawiają się skurcze macicy, które nie rozpoczynają jeszcze akcji porodowej - tzw. skurcze przepowiadające.

Irmina Szadkowska

I trymestr - ciąża, czyli co się ze mną dzieje?

II trymestr, czyli co się z nami dzieje?

Tekst pochodzi z serwisu

Miasto Dzieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje