Reklama

Reklama

Jak wygląda pobranie szpiku?

Kiedy okaże się, że Twoje dane genetyczne zgadzają się z danymi potrzebującego przeszczepu, zostaniesz raz jeszcze zapytana/zapytany, czy na pewno chcesz zostać dawcą. Jeśli podtrzymasz decyzję, musisz oddać krew na badania potwierdzające zgodność genetyczną i wykluczające zakażenia wirusowe.

Jeżeli ich wyniki będą pozytywne, ruszy machina przygotowań do przeszczepu. Trzeba oddać krew, która zostanie zamrożona i podana ci bezpośrednio po oddaniu szpiku. Na dzień przed jego pobraniem trafisz do szpitala na badania w celu wykluczenia przeciwwskazań do narkozy.

Zabieg odbywa się na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wbija igłę w duże kości (najczęściej miednicy) i strzykawką pobiera z nich szpik, łącznie około 1000 ml ciemnoczerwonej, gęstej cieczy.

Nie martw się o swoje zdrowie. Stracisz zaledwie jeden procent komórek krwiotwórczych, które odnowią swoje szeregi w ciągu kilku dni. By organizm nie odczuł utraty płynów ustrojowych, zaraz po pobraniu dostaniesz swoją własną, zgromadzoną wcześniej krew.

Reklama

Po wybudzeniu z narkozy masz prawo odczuwać ból w miejscu pobrania, ale stłumią go środki przeciwbólowe. Następnego dnia wrócisz do domu. Po tygodniu zapomnisz o jakimkolwiek dyskomforcie związanym z pobraniem szpiku. Po roku możesz ponownie zostać dawcą, jednak nie więcej niż trzy razy w życiu.

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

www.szpik.info

www.leukemia.pl

www.poltransplant.pl.

Tekst pochodzi z magazynu

PANI
Dowiedz się więcej na temat: krew

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje