Reklama

Reklama

Kawa a zdrowie

No właśnie - jak to jest z tą kawą, a szczególnie z zawartą w niej kofeiną? Szkodzi czy nie? Bo przyjemność picia przyjemnością, ale o zdrowie zadbać też nie zaszkodzi.

Na szczęście naukowcy dziś potrafią rozwiać te wątpliwości.

Jeśli po wypiciu kawy czujemy się ożywieni, mniej zmęczeni i pełni energii - odpowiada za to właśnie kofeina. I właśnie dlatego tak często od rana zaczynamy dzień kawą, bo pozwala nam się tak naprawdę "obudzić".

Niestety, czasami chęć szybkiego obudzenia może się zemścić, zwłaszcza jeśli właśnie w tym celu pijemy kawę bez umiaru przez cały dzień. Bo kofeina w zbyt dużych dawkach może wywoływać uczucie nerwowości, rozdrażnienia, a nawet...kłopoty z żołądkiem.

Reklama

I im gorszy gatunek kawy - tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tych nieprzyjemnych objawów do bezsenności włącznie. Jeśli więc wypijacie więcej niż 4 filiżanki dziennie - lepiej stopniowo ograniczyć ilość wypijanej kawy.

Zwłaszcza, że kofeina powoduje zwiększenie ilości wapna wydzielanego z moczem, co może przyczynić się do obniżenia gęstości kości - ale temu można łatwo zapobiec dodając do kawy 2 łyżki mleka.

Ale zgodnie z najnowszymi ustalenia naukowców, kawa nie powoduje wzrostu zachorowań na raka, choroby serca czy udar mózgu, co jej zarzucano.

Nie stwierdzono również wpływu kawy na podwyższanie poziomu cholesterolu. Mimo to lepiej nie pić więcej, niż cztery filiżanki dziennie...

www.tutej.pl
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | kofeina | kawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje