Masz wiele powodów by żyć!

Wystawa na krakowskich Plantach "Masz wiele powodów by żyć" w niekonwencjonalny sposób zachęca Polki do regularnych badań profilaktycznych piersi czy szyjki macicy.

fot. Marcin Smulczyński
fot. Marcin SmulczyńskiAgencja SE/East News

"Osoby, które są przedstawione na zdjęciach potrafią zarażać optymizmem innych ludzi, co widać na zdjęciach" - powiedziała koordynator projektu i jednocześnie autorka tekstów pod zdjęciami Małgorzata Wach.

O nastawieniu bohaterów fotografii do życia mają przekonywać oglądających także podpisy pod nimi. Na przykład pod zdjęciem zrobionym w parku przedstawiającym Wandę Poznańską - nauczycielkę akademicką - można przeczytać m.in: "Rytm jej życia wyznaczają pory roku. Latem wszystko podporządkowuje ogrodowi, zima - najczęściej czyta i medytuje". Na wystawie można także podziwiać pięknie "złapaną" przez fotoreportera w sukni wieczorowej Angelikę Chrapkiewicz-Gądek. Chociaż cierpi na dystrofię mięśniową i porusza się na wózku w październiku 2008 próbowała zdobyć Kilimandżaro. Dotarła do wysokości 5200 m n.p.m. Uwielbia też nurkować.

Według danych przedstawionych w środę przez Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie Narodowego Funduszu Zdrowia - który jest organizatorem wystawy - co 48 minut w woj.małopolskim

rozpoznawany jest nowotwór (ta statystyka dotyczy kobiet, jak i mężczyzn), a co 72 minuty jeden chory umiera. Według NFZ największe zagrożenie w przypadku kobiet stanowi rak piersi i rak szyjki macicy. W 2008 r. w Polsce właśnie na nowotwór piersi zachorowało 11 tys. kobiet, zaś u 4 tys. wykryto raka szyjki macicy. Połowa z tych pań nie ma już szans na pełne wyleczenie, gdyż zgłosiło się do lekarza zbyt późno.

"Dokładamy wszelkich starań, aby /.../ profilaktyka, diagnostyka i leczenie schorzeń nowotworowych były absolutnie nielimitowane finansami. Na to środki po prostu muszą się znaleźć. Nie ma żadnego zagrożenia, że zabraknie środków na profilaktykę" - zapewniła przy okazji otwarcie wystawy dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Maria Janusz.

Otwarta wystawa jest częścią kampanii na rzecz aktywnej profilaktyki w walce z nowotworami u kobiet "4 pory roku dla zdrowia" prowadzonej przez NFZ.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas