Opowieści Bombla

Może jakiś mój anioł stróż mógłby pomyśleć akurat: biedny ten Bombel, miał straszne życie, matka go nie kochała, ojciec bił, a żona okazała się k..., całe jego życie to pech, zrobię dla niego coś dobrego, bo tak naprawdę ten biedny Bombel - myśli sobie Bombel na wiejskim przystanku.

"Bombel", druga książka młodego (rocznik 1984) pisarza Mirosława Nahacza to liryczna, a zarazem epicka, śmieszna, a zarazem przejmująco smutna opowieść o życiu wiejskiego pijaczka.

Tytułowy bohater, siedząc na przystanku autobusowym w swojej wiosce, opowiada... O wyprawie na Słowację, o Cyganach, o rybach, o pożarze i potopie... Powierza nam całe swoje życie, aż do końca.

W "Bomblu" Nahacz po raz kolejny daje dowód absolutnego literackiego słuchu, niezwykłego wyczucia języka, które pozwalają mu nie tylko wysłuchać, ale także wspaniale literacko przetworzyć zasłyszaną opowieść, tak że żyje ona własnym życiem, a jej melodia i rytm głęboko zapadają w pamięć.

Pozwalają mu na stworzenie postaci z krwi i kości - cierpiącej, czującej, do bólu autentycznej i żywej. Zarazem jedynej i niepowtarzalnej i w jakiś tajemniczy sposób uniwersalnej, jakby od dawna znajomej. Bombel śmieszy, wzrusza, przestrasza.

INTERIA.PL jest patronem medialnym książki. Przeczytaj więcej, weź udział w konkursie

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas