Reklama

Reklama

Praca za granicą

Gdy nie możesz znaleźć pracy w Polsce, zastanów się nad poszukaniem jej poza granicami kraju.

Proces poszukiwania pracy za granicą z dnia na dzień staje się coraz łatwiejszy - setki ogłoszeń z ofertami zatrudnienia z całego świata ukazują się w internecie oraz prasie.

Reklama

Na rynku pojawiło się firm oferujących usługi pośrednictwa w poszukiwaniu pracy za granicą. Daje nam to możliwość znalezienia zatrudnienia w dwojaki sposób - swoją aplikację możemy wysłać albo bezpośrednio do pracodawcy odpowiadając na ogłoszenia zamieszczone w prasie lub internecie, albo możemy skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej.

Pamiętajmy, że w Polsce pobieranie od kandydatów opłat za pośrednictwo jest nielegalne. Przed skorzystaniem z usług pośrednika sprawdźmy, czy posiada on wpis do rejestru agencji zatrudnienia i certyfikat wydawany przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zezwalający na legalną działalność w zakresie pośrednictwa pracy poza granicami Polski.

Agencje

Zadaniem agencji jest znalezienie firm, które zapewnią Polakom jak najlepsze warunki pracy - wiarygodność każdego z pracodawców zawsze powinna być bardzo dokładnie sprawdzana. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy sami zgłaszają się do polskich agencji w poszukiwaniu pracowników z Polski.

Jeszcze przed 1 maja 2004 obawiano się zalania rynków pracy Unii Europejskiej tanią siłą roboczą z nowych krajów Wspólnoty. Teraz to zagraniczne firmy zwracają się do nas z prośbą o znalezienie kandydatów do pracy. Przyczyniły się do tego takie czynniki jak: wysoki poziom edukacji w naszym kraju, dobra znajomość języków obcych, sumienność, staranność, rzetelność. W okresie początkowym naszego członkostwa poszukiwani byli pracownicy głównie z takich sektorów jak branża spożywcza, hotelarstwo, gastronomia. Obecnie poszukuje się inżynierów, pracowników biurowych, lekarzy i menedżerów.

Pierwszy krok

Pierwszym, ale i najważniejszym krokiem w poszukiwaniu pracy za granicą jest prawidłowe napisanie swojego CV oraz listu motywacyjnego w języku angielskim. Pokaż pracodawcy, że jesteś właściwą kandydatką na dane stanowisko oraz przekonaj go, że jesteś w stanie wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom i wymaganiom.

Podczas pisania CV warto jest mieć opis wymagań oraz obowiązków dla stanowiska, na które się aplikuje - można potraktować taki opis jak swego rodzaju przewodnik - należy zwrócić uwagę na oczekiwania pracodawcy wobec swojego przyszłego pracownika i zastanowić się w jaki sposób skonstruować CV w taki sposób, aby pokazać, że jest się w stanie wyjść im naprzeciw. Jeśli nie posiadasz stosownego doświadczenia zawodowego, można podkreślić uczestnictwo w podobnych kursach, projektach, zajęciach szkolnych itd.

Niektóre agencje pośrednictwa proponują wypełnianie formularza zgłoszeniowego on - line. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia kandydatkom złożenie aplikacji. Informacje powinny być wprowadzone w przemyślany sposób, a wszystkie szczegóły, takie jak nazwy szkół, uniwersytetów, specjalności czy zajmowanych stanowisk dokładnie przetłumaczone na język angielski. Przed przesłaniem formularza zawsze warto sprawdzić błędy ortograficzne i literówki.

Większość pracodawców oraz agencji pośrednictwa nie wymaga dostarczenia listu motywacyjnego. Jeśli jednak firma, do której aplikujesz poprosi cię o taki list, pamiętaj, że służy on temu, aby przekonać pracodawcę, żeby to właśnie ciebie zatrudnił. Umotywuj, dlaczego w tej firmie chcesz pracować i dlaczego na tym stanowisku. Zapewne o to samo stanowisko będzie się ubiegać wiele osób, więc postaraj się przyciągnąć uwagę pracodawcy już w pierwszym paragrafie. Skoncentruj się na zaprezentowaniu w liście tylko tych cech, które mogą być z punktu widzenia pracodawcy przydatne. Resztę będzie można zaprezentować przy okazji rozmowy kwalifikacyjne.

List motywacyjny jest tak samo ważny jak CV, nie może być jednak powtórzeniem informacji z życiorysu. Ogólnikowe epitety nie są mile widziane przez pracodawców, dlatego pamiętaj, że opisując cechy swojej osobowości musisz poprzeć je odpowiednimi dokonaniami.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli twoje CV zainteresuje pracodawcę zapewne zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Należy się do niej bardzo starannie przygotować, na ogół odbywa się ona w języku angielskim. Przypomnij sobie przydatne angielskie zwroty, przeglądnij swój życiorys i zastanów się, jakie pytania może zadać pracodawca. Najczęściej dotyczą one doświadczenia zawodowego, motywów wyjazdu za granicę, często pracodawca pyta co wiemy na temat Wielkiej Brytanii lub mieście, w którym znajduje się zakład pracy. Pracodawca zdaje sobie sprawę, że posługiwanie się w praktyce językiem obcym jest trudne, i że podczas pobytu za granicą bardzo szybko można udoskonalić swoje umiejętności, dlatego nawet jeśli nie mówimy płynnie nie należy się denerwować - głównym celem rozmowy jest sprawdzenie, czy mamy podstawy do posługiwania się językiem obcym w praktyce. Jednak mimo wszystko należy wystrzegać się wtrącania w wypowiedź w języku obcym polskich wyrażeń - sprawia to złe wrażenie, więc starajmy się tego unikać.

W przypadku, gdy poszukujemy pracy za pośrednictwem agencji, konsultant zajmujący się naszą kandydaturą powinien udzielić nam wszelkich informacji dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej tj. jakie dokumenty należy wcześniej przygotować oraz ze sobą przynieść, kiedy może nastąpić wyjazd itd. Ponadto powinien udzielić nam informacji o przyszłym pracodawcy, ale także o warunkach podróży, zakwaterowania oraz wynagrodzenia. Zawsze można poprosić o adres strony internetowej zakładu lub firmy, żeby odpowiednio przygotować się na rozmowę. Należy pamiętać, że nasze kwalifikacje zawodowe są bardzo ważne, ale nie tylko one się liczą - pracodawca zwraca uwagę także na nastawienie kandydatki do wyjazdu: czy wykazuje się entuzjazmem, chęcią, czy jest uprzejma, ma poczucie humoru, łatwo nawiązuje kontakty z innymi; będzie próbował ocenić czy kandydatka łatwo i szybko zaaklimatyzuje się w nowym środowisku wśród nowych współpracowników - często przecież obcojęzycznych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że decyzja o zatrudnieniu kandydata należy tylko i wyłącznie do pracodawcy.

Opracowano na podstawie materiałów serwisu Praca.

Dowiedz się więcej na temat: pracodawca | praca za granicą | pracodawcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje