Proste dla mamy i smyka

Owoce pod kołderką

Ten przysmak dla całej rodziny przygotujesz nawet z dwulatkiem!
Będziecie potrzebować: kilogram jabłek lub owoców mieszanych (gruszek, śliwek, jabłek), garść rodzynek, szklanka cukru, 1 i 1/4 szklanki mąki, 10 dag masła.

Umyjcie owoce. Przypomnij dziecku, że zawsze przed jedzeniem trzeba oczyścić owoce i warzywa, bo w ten sposób usuwamy brud i zarazki. Po wykładzie z higieny czas na lekcję matematyki. Obierz jabłka lub gruszki, podziel je na połówki (usuń gniazda nasienne), a potem na ćwiartki (przedszkolakowi możesz wyjaśnić terminy: "pół" i "ćwierć"). Niech maluch ułoży pokrojone owoce w żaroodpornym naczyniu i posypie je rodzynkami. Teraz czas zrobić kruszonkę. W tej konkurencji dziecko może okazać się mistrzem. Pozwól mu do miski wsypać mąkę, cukier i rączką wymieszać składniki. Następnie dodaj masło i pokaż malcowi, jak wyrabiać ciasto palcami, by nabrało konsystencji grubej kaszki. Dziecko ciasto może ugniatać, przesypywać między palcami, rozkruszać większe grudki, rozcierać między dłońmi. Robienie ciasta to świetna gimnastyka rączek. Gdy kruszonka jest gotowa, posypcie nią owoce. Ciasto należy wstawić na 40 minut do nagrzanego piekarnika (ok. 180st.C). Doskonale smakuje na ciepło i na zimno.

Truskawkowa pychotka

Ten smaczny i zdrowy krem truskawkowy zrobisz już z trzylatkiem (pod warunkiem, że nie jest uczulony na truskawki!).

Będziecie potrzebować: pół litra rozmrożonych lub świeżych truskawek, 100 ml soku w kolorze czerwonym (truskawkowego, porzeczkowego), 400 ml wody, 50 ml cukru pudru, 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej i 2 łyżki stołowe wody niegazowanej, biszkopty lub herbatniki.

Umyj z dzieckiem truskawki. Maluch z pewnością świetnie poradzi sobie z obrywaniem szypułek. Poproś go, by do jednej miseczki włożył duże truskawki, a do drugiej mniejsze, które przydadzą się do dekoracji (możecie porozmawiać o przeciwieństwach, np. mały-duży, gruby-chudy). Następnie pokrój truskawki na kawałki i przełóż do rondla. Teraz dziecko może wlać do niego sok i wodę oraz wsypać odmierzoną porcję cukru. Podgrzej całość i gotuj, mieszając co kilka minut (maluch w tym czasie może pałaszować truskawki). Teraz poproś go, aby wymieszał mąkę ziemniaczaną z dwiema łyżkami zimnej wody (niech sam je odmierzy licząc na głos). Roztwór dodaj do gotujących się truskawek i mieszaj tak długo, aż całość zgęstnieje i zamieni się w krem przypominający bardzo gęsty kisiel. Potrzymaj potrawę chwilę na ogniu, następnie odstaw do przestygnięcia. W tym czasie dziecko może poukładać na talerzyku biszkopty, a między nimi truskawki. To świetny moment na lekcję dekorowania - ułóżcie ciastka i owoce w apetyczny sposób. Na koniec przelej krem do miseczek i ustaw je na stole. Deser gotowy!

Owocowe szaszłyki-jeżyki

To zdrowa przekąska dla dzieci, które niechętnie jedzą owoce, za to uwielbiają czekoladę. Z przygotowaniem tego deseru poradzi sobie każdy przedszkolak.

Będziecie potrzebować: 15 dag czekolady mlecznej, owoce (np. kawałki banana, cząstki mandarynki, truskawki, winogrona bezpestkowe), wiórki kokosowe, kilka jabłek, wykałaczki. Przygotujcie owoce (umyjcie je, obierzcie ze skórki, oberwijcie szypułki). Poproś dziecko, aby każdy owoc nadziało na wykałaczkę (to świetne ćwiczenie na koncentrację i doskonalenie umiejętności manualnych). Kiedy maluch będzie robił owocowe szaszłyki, rozpuść czekoladę w miseczce (najlepiej umieść ją na rondelku z gotującą się wodą), następnie postaw miskę na ściereczce. Czas na finał. Poproś dziecko, by każdy owoc zanurzało do połowy w czekoladzie, następnie w wiórkach kokosowych i wbijało wykałaczkę w jabłko.Tak powstanie owocowy jeżyk (przy okazji możesz dziecku opowiedzieć o życiu jeży - co jadają i po co im kolce).

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas