Zagotuj w wodzie i zrób okład. Liście laurowe pomogą złagodzić ból stawów
Chociaż są cenione przede wszystkim w kuchni, mogą zdziałać wiele dobrego przy bólu stawów. Na bazie liści laurowych można przygotować zarówno napar, jak i okład, który należy dać bezpośrednio na bolące miejsce. Tak przeprowadzisz specjalną kurację z pomocą liści laurowych.

Wawrzyn szlachetny, znany jako liść laurowy lub bobkowy, naturalnie występuje nad Morzem Śródziemnym. Jest ceniony przede wszystkim w kuchni - dodaje wyrazistości potrawom, idealnie sprawdza się jako dodatek do zup, wędlin czy mięs. Roślina słynie też z prozdrowotnych właściwości, których aż szkoda nie wykorzystać. Zwłaszcza wtedy, gdy doskwierają nam bóle stawów. Liście laurowe to naturalny sprzymierzeniec w walce z bólem i może pomóc go złagodzić.
Spis treści:
Z korzyścią dla zdrowia. Właściwości liści laurowych
Liście laurowe zawierają witaminę A, C, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo, wapń, kwas foliowy. Oprócz tego zawierają olejki eteryczne, flawonoidy, pektyny i garbniki. Takie połączenie sprawia, że wawrzyn szlachetny ma bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, detoksykujące, przeciwwirusowe i napotne właściwości. A do tego pomaga obniżyć poziom tzw. "złego" cholesterolu" i jest wsparciem dla układu odpornościowego. Oprócz tego liście laurowe pozytywnie działają na układ trawienny, są też pomocne przy bólu brzucha czy zatrucia pokarmowego.
Właściwości te są wykorzystywane w przypadku zapalenia stawów czy stanów zwyrodnieniowych kości i stawów. Napar na bazie liście pomaga łagodzić bóle reumatyczne. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na ból, możesz przygotować na ich bazie napar lub wykorzystać jako okład na bolące miejsce.

Napar z liści laurowych: jak przygotować?
Napar z liści laurowych korzystnie wpływa na procesy trawienne, działa moczopędnie, wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, a do tego pozytywnie wpływa na zdrowie stawów i łagodzi bóle reumatyczne.
Przygotowanie mikstury jest naprawdę proste. Potrzebujesz jedynie 5 g suszonych liści laurowych i 250 ml wrzątku. Liście włóż do rondelka, dolej wodę i gotuj na małym ogniu przez pięć minut. Całość przelej np. do termosu i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie będzie odpowiedni do spożycia.
Napar należy spożywać przez 12 godzin, małymi porcjami. Taką kurację dobrze jest zastosować przez trzy dni (każdego dnia należy przygotować nowy napar).
Zobacz również:
- Niepozorna przyprawa o wielkiej mocy. Wspomaganie trawienia to tylko jedno z zastosowań
- Zaparzam miksturę z kilku listków i wlewam do atomizera. Pogromca brudu za gorsze
- Trzy liście zalej wrzątkiem i ostudź. Mieszanka pobudzi leniwą monsterę
- Babcia wkładała je pod wycieraczkę. Po latach zdradziła powód
Kojący okład z liści laurowych na stawy
Liście laurowe możesz wykorzystać również jako okład. Zagotuj je w wodzie i odczekaj, aż napar wystygnie. Nasącz nim gazę i taki kompres przyłóż na bolące miejsce. Gotowe!

Liście laurowe nie dla każdego
Liście laurowe co prawda mają sporo korzystnych dla zdrowia właściwości, ale nie oznacza to, że są dla każdego.
Kto nie powinien pić naparu z liści laurowych? To kobiety w ciąży, karmiące piersią i dzieci. Nie zadziałają one korzystnie również w przypadku osób mających zaburzenia krzepliwości krwi lub chorujących na cukrzycę.