Reklama

Reklama

SARS przez dotyk

Nowe badania WHO pokazują, że wirus SARS może się przenosić przez kontakt z zakażonymi przedmiotami.

Naukowcy WHO wykryli, że groźny wirus, którym na całym świecie zaraziło się kilka tysięcy osób i który spowodował śmierć około 450 z nich, jest bardziej odporny, niż początkowo przypuszczano.

Reklama

SARS może przetrwać do czterech godzin na powierzchni przedmiotów, a do czterech dni w ludzkich odchodach.

Z badań WHO przeprowadzonych w Chinach, Hongkongu, Japonii i Niemczech wynika także, że wirusa nie zabija ani temperatura poniżej zera, ani środki chemiczne powszechnie używane do sterylizacji.

Odkrycie naukowców potwierdza podejrzenie, że przeciekające rury kanalizacyjne przyczyniły się do rozprzestrzenienia choroby w jednym z bloków w Hongkongu. Na SARS zachorowało tam w krótkim czasie 300 mieszkańców.

Wyniki badań oznaczają także, że wirus może przenosić się nie tylko przez kontakt z zarażoną osobą, która kicha i kaszle, ale także przez dotykanie tych samych przedmiotów, takich jak klamki czy przyciski w windach.

Dick Thompson z WHO powiedział sieci BBC, że badania pomogą opanować chorobę, która pojawiła się w listopadzie zeszłego roku w południowych Chinach. Już teraz eksperci organizacji zapewniają, że jest ona "pod kontrolą" w Hongkongu, Singapurze i Kanadzie, gdzie albo nie ma nowych przypadków, albo ich liczba z dnia na dzień spada.

Dowiedz się więcej na temat: kontakt | dotyk | wirus | The Who | sars

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje