Reklama

Reklama

Skazani na bluesa po raz pierwszy

Dzięki festiwalowi "Bluestracje" w Chorzowie, który odbędzie się w dniach 26 i 27 kwietnia, na dobre rozpoczyna się sezon festiwali bluesowych w naszym kraju.

W tym samym czasie swoją premierę będzie mieć płyta "Skazani na bluesa vol.1" prezentująca dokonania grupy najciekawszych i najpopularniejszych artystów z kręgu rodzimego bluesa. Znajdą się na niej utwory m.in. Fromacji Fru, Riders, Banaszak & The Best oraz Q.Bee.

Album zawierać będzie w sumie 16 utworów, po dwa każdego z wykonawców. Osiem z nich to utwory wcześniej publikowane, a drugie osiem to kompozycje, które wcześniej nie były nigdzie oficjalnie wydane.

W tym drugim zestawie znalazły się piosenki zespołu J.J.Band uznanego przez czytelników magazynu "Twój blues" za odkrycie roku 2002. Są w nim także dwie, nagrane specjalnie na składankę, utwory Formacji Fru. Prawdziwą atrakcją będą jednak nagrania, tworzonego przez zamieszkałych na stałe w Londynie Edytę i Jacka Zaitzów, zespołu Q.Bee. W studiu towarzyszyli im m.in. Jeff Walker (bas), Rob Eyers (dr) oraz Tim Richards, znany muzyk jazzowy, założyciel i frontman formacji Spirit Level, który ma na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Otis Grand, Joe Louis Walker, Dana Gillespie, Todd Sharpville, Earl Green czy też Larry Garner i Mojo Buford.

Reklama

Zestaw artystów, którzy pojawiają się na płycie "Skazani na bluesa vol. 1" uzupełnia jeszcze Tadeusz Pocieszyński z zespołem Bluesmobile, grupa Tipsy Drivers oraz duet McMahon & Kamiński, z którym dodatkowo w jednym z utworów śpiewa Martyna Zaniewska, jedna z najciekawszych wokalistek bluesowych na naszej scenie.

- Wydawnictwo to ma być początkiem serii, która będzie prezentować to, co w polskim bluesie najciekawsze. Wielu ludziom kojarzy się on wyłącznie z Tadeuszem Nalepą, Dżemem, Irkiem Dudkiem i Janem "Kyksem" Skrzekiem, a tymczasem zespołów grających bluesa w Polsce jest bardzo dużo. Spora część z nich to muzycy grający na bardzo wysokim poziomie, którzy jednak nie mają szans dotrzeć ze swoją twórczością do szerszej publiczności. Doskonale wiadomo, że wydanie płyty to niełatwa sprawa, a media podchodzą do bluesa z ogromną rezerwą. Dzięki tej składance wreszcie będą mogli się zaprezentować - powiedział w rozmowie z INTERIA.PL Konrad Sikora, pomysłodawca i wydawca "Skazanych na bluesa". - Wybrać osiem zespołów to wcale niełatwa rzecz, bo kandydatów do pojawienia się na płycie było naprawdę wielu. Dlatego już rozpoczynam pracę nad kompletowaniem obsady drugiej części "Skazanych na bluesa" mając w pamięci dokonania takich grup, jak Proud Mary, Tosteer, Szulersi, Kasa Chorych, Magda Piskorczyk, Tomek Kiersnowski i wielu, wielu innych, którzy zasługują na to, aby usłyszała o nich szersza publiczność.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: utwory | skazani

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje