Niedoceniana ryba na polskich stołach. Warto ją włączyć do diety

Ryby są często zalecane przez dietetyków, gdyż zawierają szereg witamin i minerałów, które są korzystne dla naszego zdrowia. Wśród tych rekomendowanych znajduje się okoń, ale Polacy niezbyt często sięgają po tę rybę. Dlaczego jednak warto jeść okonia?

By ograniczyć stany zapalne w organizmie wybieraj m.in dobrej jakości ryby
By ograniczyć stany zapalne w organizmie wybieraj m.in dobrej jakości ryby123RF/PICSEL

Przegrywa ze śledziem i łososiem. Zupełnie niesłusznie rzadko pojawia się na polskich talerzach

Okoń jest szeroko znaną rybą słodkowodną, która gości w kuchniach europejskiej, ale też nierzadko amerykańskiej, czy nawet azjatyckiej. W Polsce jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków w jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych.

Najbardziej preferuje wody czyste, z umiarkowanym prądem i dobrze rozwiniętą roślinnością, którą może się żywić. Okoń jest również obecny w zalewach i przybrzeżnych wodach Bałtyku, co czyni go rybą o dużej zdolności adaptacyjnej.

Mimo swojej popularności, niezbyt często gości na stołach Polaków. Według statystyk Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego, częściej na naszych talerzach pojawiają się śledzie, makrele, czy łosoś, ale nie okoń.

Szkoda, bo okazuje się, że ta ryba ma wiele do zaoferowania, jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Ze względu na niski poziom tłuszczu i obecność wartościowych składników odżywczych, okoń jest zdrową alternatywą dla bardziej tłustych ryb, takich jak makrela czy łosoś. Jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z problemami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, a także dzieciom i osobom starszym.

Mięso okonia jest chude, a więc także lekkostrawne, co sprawia, że mogą je spożywać także osoby z wrażliwym układem pokarmowym. Dodatkowo niski poziom metali ciężkich w mięsie okonia, wynikający z jego krótkiego łańcucha pokarmowego, czyni go jednym z bezpieczniejszych gatunków ryb.

Okoń to nie tylko chude mięso. Co zawiera ta ryba?

Warto unikać zbyt dużej ilości tłustych ryb w diecie
Warto unikać zbyt dużej ilości tłustych ryb w diecie123RF/PICSEL

Okoń to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Mięso tej ryby jest delikatne, białe i niskokaloryczne, ale to nie koniec jego zalet. Okoń jest doskonałym źródłem białka. Ponad 18 g białka na 100 g ryby, to idealne źródło do budowy mięśni i regeneracji organizmu.

Okoń także zapewni nam zdrowe tłuszcze. Kwasy omega-3 zapewnią nam prawidłową pracę serca i mózgu. Witaminy znajdujące się z kolei w tej rybie to witamina D, kluczowa dla zdrowia kości i układu odpornościowego, oraz witaminy z grupy B, szczególnie B12, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Minerały z kolei to  fosfor, selen i magnez, które wspomagają układy nerwowy, kostny i mięśniowy.

„Zdrowie na widelcu”: Co kryje się w wędzonych rybach?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas