Reklama

Reklama

Starzejemy się!

W tym roku więcej Polaków umrze niż urodzi się. Pierwszy raz od czasów II wojny światowej przyrost naturalny w naszym kraju będzie ujemny. Tak wynika z nie opublikowanych jeszcze danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Do tej pory dane statystyczne psuła emigracja: wielu Polaków wyjeżdżało do zamożniejszych państw. Przyrost naturalny, choć nieznacznie, był jednak dodatni. Teraz demografowie biją na alarm - starzejemy się dwa razy szybciej niż inne kraje Unii Europejskiej. Zachód do ujemnego przyrostu dochodził przez ponad 30 lat, a nam proces starzenia zabrał lat 17.

Priorytetem dla młodych ludzi są dzisiaj: praca, pieniądze, mieszkanie. Dzieci - owszem, najchętniej troje, ale to zwykle tylko nierealne marzenie. - Chciałabym mieć tylko jedno dziecko. Nie wiem, czy byłabym w stanie zapewnić przyszłość większej ilości dzieci - mówi studentka zapytana o swoje plany na przyszłość studentka.

Reklama

Z danych demograficznych wynika, że 1/3 młodych ludzi nie założy rodziny, a jak twierdzi doktor Zbigniew Strzelecki, może być jeszcze gorzej: "W tym roku po raz pierwszy od 54 lat liczba zgonów w Polsce będzie większa od liczby urodzeń. Wtedy mówilibyśmy nie o 1/3, ale o 50 %."

Receptą na to mają być wytyczne dla poszczególnych ministerstw. I tak minister Łapiński otrzyma zalecenie znalezienia pieniędzy na leczenie m.in. niepłodności, Marek Pol powinien znaleźć fundusze na mieszkania, a minister pracy na awaryjny fundusz demograficzny, czyli na nasze przyszłe emerytury.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: przyrost naturalny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje