Koty chętniej śpią na lewym boku? Badacze nie mają wątpliwości
Pod koniec czerwca naukowcy opublikowali nowe badania, z których wynika, że koty śpią częściej i chętniej na lewym boku. Jak się okazuje nie bez powodu - zachowanie to jest pamiątką po ich dzikich przodkach.

Koty znane są ze swojej ogromnej miłości do spania. Większość z nich przesypia 12-16 godzin dziennie, ale niektóre potrafią uciec w objęcia Morfeusza nawet na 20 godzin! To średnio dwa razy więcej niż przeciętny człowiek, który zresztą mógłby uczyć się od kotów umiejętności szybkiej i skutecznej regeneracji.
Dlaczego koty długo śpią?
Badania archeologiczne wskazują, że koty zostały udomowione w Nubii już około czterech tysięcy lat przed naszą erą. Co ciekawe, istnieją także dowody sugerujące znacznie wcześniejszą datę - nawet siedem tysięcy lat przed naszą erą. Pewne jest jedno - kot nie został udomowiony przed rozwojem rolnictwa, co nastąpiło w neolicie.
Choć człowiekowi udało się koty udomowić, to wciąż wykazują one wiele zachowań swoich dzikich przodków. Tym najsłynniejszym i najistotniejszym jest polowanie, którym potrafią zajmować się nawet przez kilka godzin dziennie.
Polowanie kosztuje koty mnóstwo energii - muszą się skradać, wspinać, ścigać zdobycz, a gdy już wreszcie ją upolują, są tak wyczerpane, że zapadają w mocny sen. To dlatego potrafią spać nawet kilkanaście godzin dziennie.
Znaczenie ma także rodzaj kociego snu. Futrzaki zapadają w mocny, głęboki sen lub lekką drzemkę. Gdy kot znajduje się w trybie gotowości, śpi zazwyczaj na siedząco lub na podkurczonych łapkach. Taka pozycja pozwala mu zachować czujność, a w razie potrzeby - zaatakować.
Gdy kot zapada w fazę głębokiego snu (REM), można to rozpoznać po charakterystycznych drganiach łapek, uszu, ogona i wąsów. Taki sen pozwala kotu na pełną regenerację, dlatego pod żadnym pozorem nie należy mu w nim przeszkadzać ani wybudzać go.
Co ważne, zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Kocięta śpią więcej niż przeciętny dorosły kot, często zapadają też w głęboki sen, który pozwala im rosnąć, wzmacniać kości oraz mięśnie. Dorosłe mruczki przesypiają od 12 do 16, a koci seniorzy nawet 20 godzin dziennie.
Zobacz również: Właściciele uwielbiają to zachowanie u kota. Co ono oznacza?

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego? Nowe badania
Pod koniec czerwca tego roku w czasopiśmie "Current Biology" pojawiły się wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z Niemiec, Turcji, Włoch, Kanady i Szwajcarii. Według nich, koty chętniej śpią na lewym boku, bo gdy tylko otwierają oczy, zaczynają rejestrować otoczenie w lewym polu widzenia, a informacje te trafiają do prawej półkuli mózgu, która odpowiada za orientację przestrzenną, analizę zagrożeń i szybkie reakcje ucieczkowe.
"Taka asymetria w zachowaniu może być korzystna, ponieważ każda z półkul mózgu specjalizuje się w innych zadaniach" - wyjaśnił prof. Onur Gunturkun z Uniwersytetu Ruhr w Bochum, jeden z autorów publikacji.
Badacz przypomniał również, że koty chętniej śpią na wysokości, w miejscach trudnych do zdobycia dla drapieżników.
By odpowiedzieć na pytanie, czy koty faktycznie chętniej śpią na lewym boku, naukowcy przeanalizowali 408 publicznie dostępnych filmów na platformie YouTube, w których widoczny był jeden kot śpiący na boku. Na nagraniach koty spały co najmniej dziesięć minut, a ich ciała widoczne były w całości, od głowy do tylnych łap.
"Wyniki były jednoznaczne: dwie trzecie filmów pokazywało kota śpiącego na lewym boku" - czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Wyspy Księcia Edwarda (UPEI).
Według badaczy, wybieranie lewego boku może być instynktowną strategią przetrwania, którą koty wykształciły przez tysiące lat ewolucji. Spanie na lewym boku pozwala mruczkom szybko wyczuć niebezpieczeństwo i zaraz po przebudzeniu przejść do ataku.