Terapia, bez względu na koszty

Leczenie chorób nowotworowych jest dla rządu priorytetem i wskaźniki kosztowe nie będą kryterium decydującym o tym, czy pacjent dostanie dany lek - zapewnia minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz (PO) odpowiadała na pytania posłów PiS na temat odstąpienia przez Narodowy Fundusz Zdrowia od finansowania indywidualnych programów leczenia chorych na nowotwory, ze względu na zbyt duże koszty.

Reklama

NFZ poinformował niedawno, że będzie finansował jedynie leki, które uzyskają pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych. Oznaczałoby to, że nie będą już wydawane indywidualne zgody na leczenie tzw. terapią niestandardową. Minister Ewa Kopacz zapewniła, że zmiany te nie będą dotyczyły chorób nowotworowych - zwróciła się już do prezesa NFZ o uchylenie tych zarządzeń, które dotyczyły pacjentów onkologicznych.

- Pacjenci mogą w dalszym ciągu składać indywidualne wnioski w tej sprawie - zapewniła. Dodała, że prezes wysłał już do wszystkich oddziałów terenowych funduszu rozporządzenie, by wnioski te rozpatrywane były w trybie administracyjnym, aby pacjenci nie czekali długo na odpowiedź.

- Jestem przekonana, że tam, gdzie terapia niestandardowa będzie konieczna, zostanie wydana zgoda - powiedziała.

Minister zdrowia podkreśliła, że wszystkie leki stosowane w chorobach nowotworowych będą bardzo wnikliwie analizowane pod względem skuteczności.

- Jeśli znajdzie się na rynku lek, który jest zarejestrowany w Europie, a jest bardziej skuteczny od tego, którym leczymy w Polsce, natychmiast znajdzie się w katalogu do dyspozycji lekarza prowadzącego. Nie będzie narzuconego schematu leczenia w chorobach nowotworowych, to lekarz będzie wybierał z katalogu rodzaj terapii i dostosowywał go do konkretnego przypadku - zapewniła minister Kopacz.

Dodała, że Agencja Oceny Technologii Medycznych ocenia lek nie tylko pod kątem jego skuteczności, ale również pod kątem efektywności kosztowej. - Tego rodzaju oceny robi się również w innych krajach europejskich. Ale jeśli okaże się, że jakiś preparat jest skuteczniejszy od leków, które w tej chwili są stosowane w chemioterapii, natychmiast bez względu na cenę lek znajdzie się w katalogu - zadeklarowała Ewa Kopacz.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | minister zdrowia | Ewa Kopacz | chorób nowotworowych | minister

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje