Reklama

Reklama

Widmańska w Krainie Czarów

Wystawa Katarzyny Widmańskiej przenosi nas w oniryczną rzeczywistość jednego z najwybitniejszych dzieł literackich XIX wieku. Alicja w Krainie Czarów była źródłem artystycznych inspiracji niemal od samego powstania.

W przypadku zdjęć Widmańskiej mamy jednak do czynienia z zupełnie nowym spojrzeniem na magiczny świat stworzony przez Lewisa Carrolla. Nie znajdziemy tu linearnego odtworzenia fabuły powieści. Spośród licznych bohaterów i scen obecnych na kartach książki Widmańska, według wyłącznie sobie znanego klucza, wybrała tylko niektóre. Jednak od doboru postaci zdecydowanie ważniejszy jest niezwykły sposób ich ukazania.

Kobiecość, główny motyw twórczości Katarzyny Widmańskiej, zdaje się w tym przypadku pełnić rolę pryzmatu, przez który artystka patrzy na historię Alicji. Niemal wszyscy bohaterowie w interpretacji autorki, są kobietami lub przynajmniej dzięki zabiegom artystki dostrzec w nich można wyraźny pierwiastek kobiecości. Zwariowany Kapelusznik, pan Gąsienica, Król Kier i inne postaci zostają tu dodatkowo otoczone aurą zagadkowego niepokoju, dzięki której Alicja w Krainie Czarów nabiera intrygująco drapieżnego charakteru.

Reklama

Do realizacji projektu artystka przymierzała się od bardzo dawna. Ilustracje do powieści Carrolla miały być tematem jej dyplomu. Jednak rodząca się wówczas miłość Widmańskiej do fotografii zdecydowała, że artystka postanowiła przedstawić historię Alicji za pośrednictwem obiektywu. Przygotowania trwały kilka lat. Z biegiem czasu powstawały kolejne pomysły poszczególnych ujęć i stylizacji. Aż wreszcie, w połowie 2008 roku Widmańska rozpoczęła realizację projektu.

Warto podkreślić, że rola Katarzyny Widmańskiej w realizacji Alicji nie sprowadza się wyłącznie do "naciskania migawki". Artystka jest autorką wszystkich stylizacji, scenografii i części kostiumów. Nie bez wpływu na to co znajdziemy na wystawie pozostaje również miejsce,

w którym ulokowano plan zdjęciowy. Stary, pozornie zaniedbany, podkrakowski dworek jak za dotknięciem magicznej różdżki zamienia się na fotografiach Widmańskiej w prawdziwą Krainę Czarów.

Sama artystka zaznacza jednak że, na efekt końcowy złożyły się także ogromny zapał i zaangażowanie uczestniczących w projekcie osób.

Katarzyna Widmańska absolwentka Instytutu Sztuki AP w Krakowie. Zajmuje się fotografią portretu, aktu i mody. Inspiracje czerpie z malarstwa i fotografii przełomu XIX i XX wieku. Artystka ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych a także publikacje w prasie krajowej i zagranicznej.

Wystawa Katarzyny Widmańskiej wprowadza nas w świat tajemniczy, momentami mroczny, jednak nieprzerwanie zachwycający. Sama artystka podkreśla, że w jej zdjęciach nie należy doszukiwać się ukrytego przesłania. Ich celem jest hipnotyzować, wciągać widza w alternatywną rzeczywistość, oddziaływać na zmysły i emocje, nie zahaczając niepotrzebnie o sferę racjonalności.

Tomasz Żytkowicz

Wystawa czynna od 8 stycznia do 14 lutego, Galeria Pauza, ul. Floriańska 18, Kraków.

Galeria Pauza
Dowiedz się więcej na temat: wystawy | rzeczywistość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy