Ból łokcia u sportowców: przyczyny i leczenie
Artykuł sponsorowany
Ból łokcia podczas treningu siłowego lub innych ćwiczeń jest bardzo częstą dolegliwością u sportowców. Zwłaszcza tych, u których jedna ręka jest dominująca np. golfistów. Powody odczuwanego bólu mogą być zarówno niegroźne, jak i wiązać się z poważniejszymi chorobami. Wszystko zależy od lokalizacji bólu. Dowiedz się więcej o możliwych przyczynach bólu łokcia u sportowców i sprawdź, jakie są metody leczenia tej dolegliwości.
Ból wewnętrznej strony łokcia - łokieć golfisty
Sportowcy, którzy odczuwają ból po stronie przyśrodkowej (wewnętrznej) łokcia, mogą cierpieć na rzadką przypadłość znaną jako łokieć golfisty. Wiąże się ona z nieprawidłowościami przyczepu wspólnego ścięgien zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, czyli okolicy znajdującej się po przyśrodkowej, wewnętrznej stronie łokcia [1].
Łokieć golfisty objawia się [2, 3]:
- bólem łokcia po wewnętrznej stronie;
- promieniowaniem bólu po przedniej części przedramienia do nadgarstka;
- tkliwością w miejscu bólu;
- bolesnością przy oporowanym zgięciu nadgarstka oraz pronacji przedramienia.
Czasami występują też obrzęk i zaczerwienienie w okolicy przyczepu [3].
Ból po zewnętrznej części łokcia - łokieć tenisisty
Częściej spotykaną dolegliwością jest tzw. łokieć tenisisty. Jest to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia wspólnego przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Elementy te znajdują się po bocznej, zewnętrznej stronie łokcia [1].
Do najczęstszych objawów łokcia tenisisty należą [1, 2, 3]:
- ból łokcia, który może promieniować po górnej powierzchni przedramienia do nadgarstka;
- tkliwość pod dotykiem;
- bolesność, która nasila się podczas ruchów ręką np. przy dźwiganiu lub obracaniu ciężkich przedmiotów.
Ból łokcia u sportowców - najczęstsze przyczyny
Sportowcy dość często narzekają na ból łokcia po jednej lub obu stronach. Odczuwanie tej dolegliwości może mieć związek m.in. z [1, 2]:
- przeciążeniem podczas treningu;
- nieprawidłową techniką gry np. w tenisa lub w golfa;
- noszeniem lub podnoszeniem ciężarów na wyprostowanych łokciach;
- wykonywaniem powtarzalnych ruchów łokciem, które nadwyrężają przyczep ścięgien;
- mikrourazami np. licznymi uderzeniami w sportach kontaktowych;
- poważnymi urazami np. upadkiem na łokieć;
- wcześniej przebytymi chorobami lub urazami ręki;
- skłonnościami genetycznymi;
- ranami w obrębie łokcia, przez które mogą dostać się bakterie wywołujące stan zapalny;
- zmianami reumatycznymi (np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów).
Ból łokcia może również wystąpić samoistnie [1].
Leczenie bólu łokcia u sportowców
Pojawienie się bólu w obrębie łokcia może mieć charakter przejściowy i minąć po kilku dniach. Niekiedy jednak stan ten przechodzi w fazę przewlekłą i leczenie zajmuje nawet 1-1,5 roku. Wówczas należy podejmować wszelkie działania, które zaleci lekarz oraz takie, które przyspieszą proces gojenia uszkodzonej struktury i umożliwią normalne funkcjonowanie [2].
W leczeniu bólu łokcia u sportowców stosuje się [1, 3]:
- farmakoterapię doustną i miejscową: leki przeciwbólowe, zarówno dostępne bez recepty (np. paracetamol), jak i przepisane przez lekarza oraz leki zwalczające zapalenie, zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. preparat leczniczy w aerozolu Diky z diklofenakiem [4]);
- rehabilitację, zwłaszcza terapię manualną prowadzoną pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty;
- wykonywanie w domu ćwiczeń wzmacniających ścięgna zaleconych przez rehabilitanta;
- noszenie opaski uciskowej na łokieć lub ortezy łokcia wybranej wraz z ortopedą lub fizjoterapeutą;
- w poważniejszych przypadkach przyjmowanie zastrzyków np. z silnymi lekami przeciwzapalne (glikokortykosteroidy) lub bogatopłytkowym osoczem pobranym z krwi pacjenta.
Oczywiście przy odczuwaniu bólu zalecane jest zaprzestanie wykonywania treningów i zrezygnowanie na czas zdrowienia z aktywności sportowej. Zaleca się również oszczędne używanie bolącej ręki podczas wykonywania codziennych zajęć np. noszenia zakupów, mycia lub czesania włosów. Jeżeli zwykłe metody leczenia nie przyniosą skutecznych rezultatów, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Na zlecenie marki Diky.
Bibliografia:
[1] Wiercińska M. (2023). Przyczyny bólu łokcia. Medycyna Praktyczna dla Pacjentów: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/319165,przyczyny-bolu-lokcia#1
[2] Stępień K. (2023). Łokieć tenisisty i łokieć golfisty - entezopatie stawu łokciowego. Medycyna Praktyczna dla Pacjentów: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego
[3] Wawrzyniak A. (2018). Najczęstsze nieurazowe przyczyny bólu łokcia. Ortopedia i Traumatologia: https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/najczestsze-nieurazowe-przyczyny-bolu-lokcia
[4] Witryna internetowa: https://www.dikyspray.pl/
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł sponsorowany