Borówka amerykańska - co warto wiedzieć o jej uprawie?
Artykuł sponsorowany
Borówka amerykańska stanowi jeden z najpopularniejszych owoców w naszym kraju - zwłaszcza w sezonie, kiedy owocuje i kiedy w sklepach można otrzymać ją w najświeższej formie. Stanowi ona też bardzo popularny wybór wśród ogrodników - nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów. Dziś wyjaśnimy, czym się ona odznacza, ale też jak wygląda jej uprawa i o czym należy pamiętać w jej trakcie.
Borówka amerykańska stanowi jeden z najpopularniejszych owoców w naszym kraju - zwłaszcza w sezonie, kiedy owocuje i kiedy w sklepach można otrzymać ją w najświeższej formie. Stanowi ona też bardzo popularny wybór wśród ogrodników - nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów. Dziś wyjaśnimy, czym się ona odznacza, ale też jak wygląda jej uprawa i o czym należy pamiętać w jej trakcie.
Borówka amerykańska - charakterystyka rośliny
Borówka amerykańska, zwana również borówką wysoką lub jagodą amerykańską, jest krzewem owocowym, który jest jednym z najbardziej cenionych przez polskich ogrodników. Wynika to z prostoty jego uprawy, ale też niepodatności na szkodniki oraz choroby, która znacząco ogranicza konieczność inwestowania w chemiczne środki ochronne. Nieprzycinana, jest w stanie sięgnąć nawet 2 metrów, choć rzadko kiedy się taką spotyka (większy rozmiar to mniej owoców). Liście borówki są eliptyczne i całobrzegie, a ona sama kwitnie w kwietniu i maju. Daje owoce w postaci jagód przypominających te znane z borówki czarnej (leśnej jagody). Te mają jasnofioletowy kolor i woskowy nalot. Same w sobie są doceniane tak w dietetyce, jak i medycynie. Są bogate w witaminy (A, B6, E, K, C, B1, B2), ale też w kwas foliowy, niacynę czy ryboflawinę. Dojrzewają od połowy lipca aż do początku września, choć wiele tutaj zależy od konkretnej odmiany.
Uprawa borówki amerykańskiej
Jeżeli chodzi o borówki amerykańskie, uprawa ich jest prosta i niesamowicie mało wymagająca. Posadzone w odpowiednim miejscu i regularnie nawadniane, są w stanie rozwijać się stosunkowo szybko, bez dodatkowej pielęgnacji i poświęcania im nadmiernej ilości czasu. Borówka sadzonki posiada bardzo odporne, w związku z czym można ją sadzić praktycznie przez cały sezon. Wiele zależy tutaj jednak od rodzaju sadzonki, którą będzie się chciało posadzić.
Stanowisko
Najważniejszą kwestią w przypadku borówki amerykańskiej jest jej odpowiednie ulokowanie. Sadzonki borówki najlepiej jest umiejscowić w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym, ale koniecznie osłoniętym od wiatru. Borówka lubi dostęp do wody, niemniej jednak należy pamiętać, ze jej zaleganie w jej otoczeniu może na nią negatywnie wpływać - zwłaszcza zimą, kiedy mogłaby ona zamarzać. Borówka w wielu odmianach nie lubi mrozu i choć wytrzymuje bardzo niską temperaturę, jej kwiaty mogą być przez nią uszkadzane.
Odpowiednia gleba
Sadzonki borówki amerykańskiej muszą się znaleźć we właściwie przygotowanej glebie, która jest jednocześnie podstawą właściwej uprawy tego krzewu owocowego. Musi ona być kwaśna (pH w okolicach 3,8-4,8) - jest to warunek konieczny, bez którego uprawa może przysporzyć sporo problemów (infekcje, słaby wzrost i niski poziom owocowania). Dobrze byłoby, gdyby była lekka, przepuszczalna oraz wyjątkowo bogata w składniki mineralne. Ziemię warto przekopać (najlepiej z kwaśnym torfem lub trocinami z drzew iglastych), a jesienią można zastosować obornik lub ziemię kompostową. Warto też dbać o niezmienność odczynu gleby (przez stałe kontrolowanie go).
Nawożenie i podlewanie
Borówki mają bardzo płytki system korzeniowy, co niejako wymusza ich regularne podlewanie. To jest szczególnie istotne tuż po posadzeniu, ale i w pierwszym roku uprawy, kiedy to roślina ta jest niesamowicie wrażliwa na suchość. Warto więc regularnie kontrolować nawodnienie i podlewać zawsze wtedy, gdy będzie ono stało na zbyt niskim poziomie.
Jeśli chodzi o nawożenie, tutaj jest spora swoboda wyboru. Najlepiej jest stosować nawozy przeznaczone właśnie do borówki - jest ich bardzo wiele. Zawsze należy przy tym podążać za zaleceniami producenta (widniejącymi na opakowaniu).
Cięcie krzewów borówki
Borówka jest rośliną, która potrafi rozwijać się bardzo szybko - i nie jest to jej zaleta. Trzeba ją przycinać, gdyż nieprzycinane krzewy tworzą słabe przyrosty - wpływa to na ilość pąków kwiatowych, a zatem i owoców, które będzie można zebrać (tych jest nie tylko mniej, ale i są mniejsze). Mimo wszystko jednak, przez trzy pierwsze lata po posadzeniu należy ograniczyć cięcie tylko do słabych i chorych pędów. Dopiero później można zdecydować się na cięcie najstarszych pędów rośliny. Cięcie najlepiej jest wykonywać na samym początku wiosny, a nawet już pod koniec zimy.
Ochrona przed szkodnikami
Borówki amerykańskie rzadko kiedy są atakowane przez szkodniki - są też odporne na poważniejsze choroby. W związku z tym raczej niepolecane jest stosowanie w ich przypadku jakichkolwiek chemicznych zabiegów ochronnych. Ewentualne szkodniki można usuwać ręcznie, a dotknięte przez nie części roślin po prostu wcinać.
Podsumowanie
Jeśli borówka amerykańska jest rośliną, na którą chce się postawić, warto mieć świadomość, że w Polsce występuje ona w wielu różnych rodzajach. Bluecrop, Bluegold, Bluejay, Bonus - to tylko niektóre z nich. Nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by we własnym ogrodzie posiadać kilka z nich - niekoniecznie klasycznych, fioletowych. Borówki amerykańskie dają naprawdę duże pole do popisu, a umiejętnie podchodzącego do ich uprawy ogrodnika nagrodzą pysznymi, dorodnymi owocami. Zdecydowanie więc warto się nimi zainteresować. Wiele ich odmian w postaci wysokiej jakości sadzonek znaleźć można w sklepie internetowym PodkarpackieSady.pl.
Artykuł sponsorowany